Piotr Cichocki mistrzem Europy, wielu Polaków na podium Kieler Woche

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Jesus Renedo / Sailing Energy / Trofeo Princesa Sofia Iberostar / Na zdjęciu: Łukasz Przybytek (z lewej) i Paweł Kołodziński (z prawej) na jachcie olimpijskiej klasy 49er

Złoto i brąz mistrzostw Europy wywalczyli Piotr Cichocki oraz Waldemar Woźniak (Hansa 303), a Aleksander Arian został wicemistrzem świata (Laser Radial) w ramach Kieler Woche. Z kolei 3. miejsce zajęli Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er).

Poza tym całe podium w klasie Laser Radial kategorii open zajęli Tytus Butowski, Łukasz Machowski oraz Mikołaj Silny. W dniach 16-24 czerwca odbywał się w Kilonii żeglarski festiwal Kieler Woche, w którym wystartowało kilkudziesięciu reprezentantów Polski. Podczas regat różnej rangi nasi zawodnicy odnieśli wiele sukcesów.

W ramach niemieckiej imprezy odbywały się między innymi mistrzostwa świata w klasie Laser Radial mężczyzn, gdzie srebrny medal wywalczył Aleksander Arian (Sailing Team Rzeszów), który w dwóch ostatnich wyścigach przypływał piąty oraz piętnasty. Tytułu nie obronił natomiast sześciokrotny mistrz świata Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa), który w trzech poprzednich edycjach zdobywał złote medale, tym razem zajmując ostatecznie piątą pozycję. Zwyciężył brązowy medalista sprzed roku Australijczyk Zac Littlewood.

Wspaniały sukces odnieśli także dwaj Polacy w mistrzostwach Europy EUROSAF żeglarzy z niepełnosprawnością w klasie Hansa 303. Złoty medal zdobył Piotr Cichocki (AKS OSW Olsztyn), który triumf przypieczętował wygraniem wyścigu medalowego, a na najniższym stopniu podium stanął jego klubowy kolega Waldemar Woźniak, który tego dnia minął linię mety czwarty.

Natomiast w olimpijskiej klasie 49er ponownie wysoki poziom potwierdziły nasze dwie najlepsze załogi. W niedzielnym wyścigu medalowym na piątym miejscu przypłynęli Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), co pozwoliło im zająć trzecią lokatę na koniec regat. Zaledwie jeden punkt stracili do nich Dominik Buksak oraz Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), którzy tego dnia dopłynęli drudzy i cieszyli się z czwartej lokaty. Regaty wygrali Duńczycy Jonas Warrer i Jakob Precht Jensen.

W żeńskim odpowiedniku czyli w klasie 49er FX najwyżej sklasyfikowanymi Polkami były Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), które zajęły dwudzieste pierwsze miejsce na sześćdziesiąt jeden załóg. Zwyciężyły Alexandra Maloney i Molly Meech z Nowej Zelandii.

Bardzo bliskie stanięcia na podium były brązowe medalistki zeszłorocznych mistrzostw Europy Agnieszka Skrzypulec oraz Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin), ale w niedzielnym starcie zostały złapane na falstarcie i spadły z pozycji drugiej aż na szóstą. Wygrały Hiszpanki Silvia Mas i Patricia Cantero.

W kategorii mężczyzn najlepszą polską załogą byli Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS), którzy jako jedyni z naszych kadrowiczów awansowali do złotej grupy i ostatecznie zajęli dwudzieste trzecie miejsce. Zwyciężyli aktualni mistrzowie świata Australijczycy Mathew Belcher i William Ryan.

Udane zawody w klasie Laser Standard ma za sobą Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), który ostatecznie zajął dziewiąte miejsce we flocie stu siedemnastu jachtów. Polak aż w sześciu z dziewięciu wyścigów przypływał w pierwszej dziesiątce, zajmując bardzo dobre, drugie miejsce w kończącym imprezę wyścigu medalowym. Całość wygrał Niemiec Philipp Buhl.

W żeńskim Laserze Radialu czterdziesta pierwsza była Anna Brzozowska (KS CŻ Szczecin), która jako jedyna z naszych pań zakwalifikowała się do złotej grupy. Zwyciężyła Dunka Anne-Marie Rindom.

Z kolei najlepiej z Polaków w klasie Finn wypadł Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń), który zajął dwudzieste drugie miejsce, dwa razy przypływając w pierwszej dziesiątce. Dopiero dwudziesty dziewiąty był natomiast Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), a na jego pozycję wpłynął niezbyt udany początek regat, kiedy dwa razy został złapany na falstarcie przy wywieszonej czarnej fladze. Na najwyższym stopniu podium stanął Nowozelandczyk Josh Junior.

Kolejny występ na arenie międzynarodowej zaliczyły utworzone dopiero w tym roku dwie załogi na katamaranach klasy Nacra 17. Dwudzieste dziewiąte miejsce zajęli Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska (UKS Navigo Sopot), a tuż za nimi na trzydziestej pozycji uplasowali się Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (UKS Navigo Sopot). Zwyciężyli John Gimson i Anna Burnet z Wielkiej Brytanii.

W zakończonej już we wtorek rywalizacji w klasie Laser Radial w kategorii open, w której ścigało się aż 168 łódek, bardzo dobrze poradzili sobie reprezentanci Polski, zajmując całe podium. Wygrał Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk), a za nim znaleźli się Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa), który stracił do kolegi z kadry siedem punktów oraz Mikołaj Silny (SEJK Pogoń Szczecin), ale jego strata do drugiej lokaty wyniosła już dwadzieścia pięć punktów. Natomiast niezłe, trzynaste miejsce w klasie Laser 4.7 zajął Przemysław Machowski.

Z kolei w klasie 505 dwudzieste miejsce zajęli Karol i Bartosz Milewscy (YK Stal Gdynia), a w klasie 29er najwyżej sklasyfikowaną naszą załogą byli Mikołaj Chłopek i Mateusz Kruczyński (YKP Gdynia), kończąc występ na piętnastej pozycji. Dla wielu polskich żeglarzy były to ostatnie zawody przygotowujące do mistrzostw świata wszystkich klas olimpijskich, które na początku sierpnia odbędą się w duńskim Aarhus. Będzie to pierwsza możliwość zdobycia kwalifikacji olimpijskiej dla kraju na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Poza tym w większości klas będzie to także początek rywalizacji o imienne przepustki na igrzyska.