Fatalny wynik ekipy Kubicy w kwalifikacjach. Wyścig nie będzie spacerkiem

Robert Kubica i jego WRT walczą o tytuł długodystansowych mistrzów świata WEC w klasie LMP2. Piątkowe kwalifikacje do 8h Bahrajn nie potoczyły się jednak po myśli zespołu Polaka. Załoga oznaczona numerem 41 zajęła miejsce na tyłach stawki.

Katarzyna Łapczyńska
Louis Deletraz za kierownicą WRT Materiały prasowe / FIA WEC / Na zdjęciu: Louis Deletraz za kierownicą WRT
WRT jest obecnie liderem klasyfikacji generalnej długodystansowych mistrzostw świata WEC w klasie LMP2. Zespół Roberta Kubicy ma 33 punkty przewagi nad drugim w stawce Inter Europol Competition, a do zdobycia w 8h Bahrajn jest 39 "oczek". Dlatego Kubica i jego koledzy musieliby przeżyć katastrofę na torze Sakhir, aby roztrwonić taki zapas punktowy.

Katastrofa jeszcze się nie wydarzyła, ale WRT na pewno utrudniło sobie walkę o tytuł mistrzowski kiepskim występem w kwalifikacjach. Podczas "czasówki" do samochodu numer 41 wsiadł Louis Deletraz. Szwajcar pokonał jedno okrążenie w czasie 1:53.580. Dało to belgijskiej załodze dopiero dziesiąty wynik w klasie LMP2.

Weekend w Bahrajnie od początku nie układa się po myśli ekipy Kubicy. Załoga numer 41 we wcześniejszych treningach ani razu nie zameldowała się w czołówce. W jedynej piątkowej sesji samochód WRT na dłuższą chwilę utknął w garażu, gdzie został rozebrany na części pierwsze. Co ciekawe, znacznie lepiej radzi sobie siostrzana załoga numer 31. Drugi samochód WRT zajął trzecią pozycję w kwalifikacjach.

Pocieszeniem dla Kubicy i jego fanów może być to, że ostatni wyścig sezonu 2023 trwa osiem godzin. W tym czasie sporo może się wydarzyć i pozycja startowa nie będzie mieć tak dużego znaczenia.

Kwalifikacje do 8h Bahrajn w klasie LMP2 wygrał samochód United Autosports oznaczony numerem 23. Tom Blomqvist pokonał jedno "kółko" toru Sakhir w czasie 1:52.290. Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Inter Europol Competition, którego w "czasówce" reprezentował Albert Costa (1:53.086).

W klasie Hypercar nie było mocnych na Toyotę. Podobnie jak w czwartkowych treningach, dwie czołowe pozycje zajęły załogi numer 8 i 7.

Sobotni wyścig 8h Bahrajn rozpocznie się o godz. 12.00. Portal WP SportoweFakty przeprowadzi relację LIVE z zawodów. Serdecznie zapraszamy.