MotoGP: Marc Marquez najlepszy w ostatnim treningu

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Marc Marquez podczas treningu MotoGP
Materiały prasowe / Marc Marquez podczas treningu MotoGP

Marc Marquez wygrał ostatnią sesję treningową przed wyścigiem o Grand Prix Ameryk na torze w Austin. Kolejne pozycje zajęli Dani Pedrosa oraz Maverick Vinales.

Poranny trening MotoGP na torze w Austin stał pod znakiem upadków. Wpływ na to miały warunki pogodowe - lekkie opady deszczu sprawiły, że asfalt nie zdążył wyschnąć i był dość śliski. Do tego na obiekcie COTA pojawił się mocny wiatr, który dodatkowo utrudniał życie zawodnikom. Doprowadziło to do wielu upadków i kontuzji Alexa Rinsa.

Popołudniowa sesja ułożyła się po myśli Marca Marqueza. Hiszpan, który o poranku dwukrotnie zapoznawał się z asfaltem, tym razem był najszybszym zawodnikiem w stawce. Aktualny mistrz świata jedno okrążenie toru COTA pokonał w czasie 2:04.201. Zaraz za nim sklasyfikowany został drugi z zawodników Repsol Honda Team - Dani Pedrosa. Strata Pedrosy do Marqueza wyniosła 0.457 s. Pedrosa nie ustrzegł się jednak błędu i pod koniec treningu zanotował niegroźny upadek.

Na trzecim miejscu popołudniową rywalizację zakończył Maverick Vinales, który do tej pory dyktował warunki na torze w Austin. Podczas ostatniego treningu Hiszpan sprawdzał swoje tempo wyścigowe, które okazało się nieco gorsze niż w przypadku Marqueza. Zawodnik Movistar Yamaha MotoGP był wolniejszy od swojego rodaka o 0.559 s.

Kiepsko wypadli Valentino Rossi oraz Jorge Lorenzo. "Doctor" ani na moment nie zbliżył się do czołówki i popołudniowe ściganie skończył na jedenastym miejscu. 38-latek stracił do najszybszego zawodnika aż 1.709 s.  Jeszcze gorzej spisał się Lorenzo, który sklasyfikowany został na trzynastej pozycji.

O ogromnym pechu może mówić za to Andrea Dovizioso. W trakcie czwartego treningu zawodnikowi Ducati dwukrotnie zepsuł się motocykl. Do drugiej usterki doszło na minutę przed zakończeniem sesji, a to oznacza, że mechanicy teamu z Bolonii mają tylko kilka minut na usunięcie awarii przed rozpoczęciem kwalifikacjami.