W MotoGP nie ma mocnych na mistrza świata. Kolejne pole position

Francesco Bagnaia wywalczył pole position do GP Austrii. Aktualny mistrz świata MotoGP znów nie zostawił złudzeń rywalom i zrobił kolejny krok w kierunku obrony tytułu. Zwłaszcza że problemy mieli jego główni rywale - Jorge Martin i Marco Bezzecchi.

Łukasz Kuczera
Francesco Bagnaia Materiały prasowe / Ducati / Na zdjęciu: Francesco Bagnaia
Tor Red Bull Ring od lat sprzyja motocyklom Ducati w MotoGP, co ma związek z długimi prostymi i niezłym przyspieszeniem maszyn pochodzących z Bolonii. Wytypowanie zwycięzcy kwalifikacji do GP Austrii było jednak zadaniem trudnym, biorąc pod uwagę świetną formę Francesco Bagnai, Jorge Martina i Marco Bezzecchiego w sezonie 2023.

Ostatecznie to Bagnaia zdobył pole position, po raz kolejny w tym roku wykazując się najlepszą formą w sesji kwalifikacyjnej. Młody Włoch w samej końcówce Q2 najpierw przedostał się na trzecie miejsce, a potem poprawił czas (1:28.539) i zajął pierwszą lokatę.

Jako drugi sobotnią czasówkę ukończył Maverick Vinales. Hiszpan był wolniejszy o ledwie 0,037 s od zdobywcy pole position, ale może pluć sobie w brodę. Zawodnik Aprilii popełnił błąd w czwartym zakręcie podczas drugiego przejazdu i nie był w stanie poprawić swojego wyniku. Pierwszy rząd startowy w sprincie i wyścigu uzupełni Brad Binder.

Wściekły po zakończeniu kwalifikacji był Jorge Martin. Wicelider klasyfikacji generalnej mistrzostw świata znalazł się dopiero na dwunastym miejscu, a wszystko za sprawą ingerencji sędziów. Dopatrzyli się oni u Martina przekroczenia limitów toru, przez co najlepszy wynik zawodnika z Madrytu został anulowany.

Również Bezzecchi, kolejny z zawodników goniących Bagnaię w klasyfikacji generalnej MotoGP, nie miał najlepszego dnia. Włoch zapewnił sobie dopiero siódmą pozycję startową.