Tokio 2020. Triumfy legend i ogromne sensacje - historia turniejów olimpijskich w tenisie

Marcin Motyka
Andy Murray został pierwszym singlistą, który obronił olimpijskie złoto

Rio de Janeiro 2016

W obawie przed wirusem Zika z występu w Rio de Janeiro zrezygnowało wiele gwiazd. Sam turniej miał wyjątkowo zaskakujący przebieg. W żadnej z pięciu konkurencji najwyżej rozstawieni nie doszli choćby do 1/4 finału. Novak Djoković (singiel mężczyzn), Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut (debel mężczyzn), Serena i Venus Williams (debel kobiet) oraz Nicolas Mahut i Caroline Garcia (mikst) odpadli w I rundach. Z kolei Serena Williams (singiel kobiet) została wyeliminowana w 1/8 finału.

W grze pojedynczej mężczyzn po złoto sięgnął Andy Murray. Brytyjczyk po fantastycznym finale pokonał 7:5, 4:6, 6:2, 7:5 Juana Martina del Potro, pogromcę Djokovicia, i został pierwszym w dziejach singlistą, który obronił tytuł mistrza olimpijskiego.

Z kolei w singlu pań sensacyjną triumfatorką została Monica Puig. Portorykanka była wówczas 34. tenisistką globu i przed startem turnieju nikt na nią nie stawiał. Ale w Rio de Janeiro okazała się najlepsza i zdobyła pierwszy złoty medal olimpijski dla swojego kraju. Puig wówczas rozbłysła pełnym blaskiem i natychmiast zgasła. Przed i po igrzyskach nie odnosiła jakichkolwiek sukcesów. Jednak sukcesu z Rio nikt jej nie odbierze.