Tokio 2020. Dzieje się historia! Kapitalna Brazylijka ze złotem w skoku

Dzieje się historia w Tokio! Po raz pierwszy kobieta z Brazylii zdobyła złoty medal olimpijski w gimnastyce sportowej. Stało się to w skoku, w którym reprezentantka tego kraju nie dała rywalkom szans.

Łukasz Iwanek
Rebeca Andrade PAP/EPA / Na zdjęciu: Rebeca Andrade
W Igrzyskach XXXII Olimpiady Tokio 2020 trwają finały w gimnastyce sportowej. W niedzielę w skoku najlepsza okazała się Brazylijka Rebeca Andrade. Srebro powędrowało do Amerykanki Mykayli Skinner, a brąz wywalczyła Koreanka Seojeong Yeo.

Andrade była klasą dla samej siebie. Jako jedyna zdobyła notę powyżej 15 punktów (15.093). Skinner miała wynik 14.916, a Yeo zakończyła rywalizację z rezultatem 14.733. Czwarta była Meksykanka Alexa Moreno (14.716).

Na dalszych pozycjach, piątej i szóstej, znalazły się reprezentantki Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, Angelina Mielnikowa (14.683) i Lilia Achaimowa (14.666). W Tokio razem zdobyły złoty medal w wieloboju drużynowym, a pierwsza z nich także brąz w indywidualnym. Poza tym Kanadyjka Shallon Olsen była siódma (14.550), a Amerykanka Jade Carrey zamknęła stawkę finalistek na ósmym miejscu (12.416).

Rebeca Andrade zdobyła dla Brazylii drugi złoty medal w gimnastyce sportowej. W 2012 roku w Londynie w ćwiczeniach na kółkach najlepszy był Arthur Nabarrete Zanetti. Za sprawą Skinner reprezentacja USA wywalczyła medal w skoku na trzecich z rzędu igrzyskach, po srebrze Mckayli Maroney (Londyn 2012) i złocie Simone Biles (Rio de Janeiro 2016). Jeo zgarnęła dla Korei Południowej pierwszy w historii olimpijski krążek w gimnastyce sportowej kobiet.

Wcześniej Andrade zdobyła srebro w wieloboju. W poniedziałek Brazylijka powalczy jeszcze o medal w ćwiczeniu wolnym.