Koniec marszu 16-letniej Czeszki. Zatrzymała ją Hiszpanka

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / ERIK S. LESSER / Na zdjęciu: Paula Badosa
PAP/EPA / ERIK S. LESSER / Na zdjęciu: Paula Badosa

Linda Fruhvirtova została zatrzymana w turnieju WTA 1000 w Miami. Marsz 16-letniej Czeszki zakończyła hiszpańska tenisistka Paula Badosa.

Linda Fruhvirtova (WTA 279) awansowała do 1/8 finału w Miami jako pierwsza tenisistka mająca mniej niż 17 lat od czasu Marii Szarapowej i Tatiany Golovin (obie w 2004). Czeszkę zatrzymała Paula Badosa (WTA 6). Hiszpanka wróciła z 0:2 w drugim secie i wygrała 6:2, 6:3 i awansowała do ćwierćfinału.

W trwającym 88 minut meczu Badosa zaserwowała cztery asy. Obie tenisistki miały po sześć break pointów. Hiszpanka tylko raz oddała podanie, a sama uzyskała pięć przełamań. Naliczono jej 19 kończących uderzeń i 17 niewymuszonych błędów. Fruhvirtovej zanotowano 13 piłek wygranych bezpośrednio i 20 pomyłek.

Badosa awansowała do trzeciego ćwierćfinału w 2022 roku. Wcześniej zdobyła tytuł w Sydney i zaliczyła półfinał w Indian Wells. Tylko Iga Świątek osiągnęła w tym sezonie więcej ćwierćfinałów od Hiszpanki (pięć). Dla Badosy jest to piąty występ w Miami. Wcześniej najdalej doszła do III rundy, w debiucie w 2015 roku.

- To był dla mnie bardzo trudny dzień. Nie spałam zbyt dobrze, więc nie wiedziałam, czy będę w stanie dokończyć mecz. Zawsze powtarzam, że chcę być wojowniczką bez względu na wszystko, więc to właśnie zrobiłam. Cały czas walczyłam i nie bardzo wiem, jak to wygrałam. Ale jestem bardzo szczęśliwa - powiedziała Badosa (cytat za wtatennis.com).

Jessica Pegula (WTA 21) wygrała 6:0 pierwszy set meczu z Anheliną Kalininą (WTA 51) po 26 minutach. Amerykanka oddała rywalce 11 punktów. Do drugiej partii nie doszło, bo Ukrainka skreczowała. Dla Peguli jest to trzeci występ w Miami. Wcześniej najdalej doszła do 1/8 finału (2021).

Badosa i Pegula zmierzą się w środę w ćwierćfinale. Będzie to pierwsze spotkanie tych tenisistek. Hiszpanka pozostaje w grze o drugi tytuł rangi WTA 1000 (Indian Wells 2021). Amerykanka powalczy o drugi półfinał w takim turnieju (Montreal 2021). Zwyciężczyni tego meczu w kolejnej rundzie zagra z Igą Świątek lub Petrą Kvitovą.

Miami Open, Miami (USA) WTA 1000, kort twardy (Laykold), pula nagród 8,584 mln dolarów poniedziałek, 28 marca

IV runda gry pojedynczej:

Paula Badosa (Hiszpania, 5) - Linda Fruhvirtova (Czechy, WC) 6:2, 6:3 Jessica Pegula (USA, 16) - Anhelina Kalinina (Ukraina) 6:0 i krecz