ATP Los Angeles: wygrana Querreya

Amerykanin Sam Querrey, rozstawiony z numerem szóstym, pokonał w finale turnieju ATP w Los Angeles australijskiego tenisistę z kwalifikacji, Carstena Balla, 6:4, 3:6, 6:1 po godzinie i 28 minutach.

Droga do finału obydwu tenisistów nie była bardzo trudna. Sam Querey w spacerowym stylu przeszedł pierwszy mecz z Denisem Istominem z Uzbekistanu, 6:2, 6:0. Drugie spotkanie było już o zgoła inne. Awans wywalczył po trzysetowym boju z kwalifikantem Ryanem Sweetingiem, 6:3, 6:7(5), 6:3. W ćwierćfinale uporał się z Izraelczykiem rozstawionym z numerem czwartym, Dudi Selą 6:3, 7:5. Półfinałowy mecz z turniejową jedynką, Niemcem Tommym Haasem był nadspodziewanie łatwy. Amerykanin rozstrzygnął go w dwóch setach, 6:3, 7:5. W drodze do finału spędził na korcie 327 minut.

Jego rywal w turnieju głównym rozegrał spotkania trwające o 45 minut mniej, jednak nie można zapominać, że wcześniej musiał rozegrać trzy pojedynki w kwalifikacjach. W pierwszej rundzie głównej imprezy wyeliminował Francuza Marca Gicquela 6:2, 7:6(8). Awans do ćwierćfinału został mu sprezentowany przez kontuzjowanego Dymitra Tursunowa rozstawionego z numerem trzecim, który po przegraniu pierwszego seta i jednego gema w drugim skreczował z powodu dokuczającego bólu w kolanie. 1/4 finału była dla Australijczyka gładkim pojedynkiem. W zaledwie godzinę pokonał zawodnika gospodarzy, Johna Isnera 6:4, 6:4. Półfinałowy mecz był już trudniejszy. Argentyński tenisista, Leonardo Mayer stawił większy opór niż Isner, jednak również nie zdołał zatrzymać Carstena Balla. Spotkanie rozstrzygnęło się rezultatem 7:5, 7:6(3).

Zwycięski Sam Querrey wzbogacił się o 100 tys. dolarów, a także o 250 punktów w rankingu ATP. Finalista otrzymał czek na 52,650 dolarów i 150 punktów. Dla Querrey’a był to już czwarty finał w tym roku, w którym wystąpił, wcześniej dotarł do decydującego meczu w imprezach w Auckland, Newport i Indianapolis, jednak w Los Angeles odniósł swoje pierwsze turniejowe zwycięstwo w tym sezonie.

Przed rokiem w Los Angeles triumfował Argentyńczyk Juan Martin del Potro, bijąc w finale pupila Amerykanów, Andy’ego Roddicka, 6:1, 7:6(2). W 2009 roku żaden z tych tenisistów nie wystąpił.

LA Tennis Open, Los Angeles (USA)

ATP World Tour 250, kort twardy, pula nagród 450 tys. euro

niedziela, 2 sierpnia 2009

Wynik finału gry pojedynczej

Sam Querrey (USA, 6) – Carsten Ball (Australia, Q) 6:4, 3:6, 6:1

Wynik finału gry podwójnej

Bob Bryan (USA, 1) / Mike Bryan (USA, 1) – Benjamin Becker (Niemcy) / Frank Moser (Niemcy) 6:4, 7:6(2)