ATP Stuttgart: Chardy z pierwszym tytułem

Jeremy Chardy (ATP 43) wygrał turniej Mercedes Cup na kortach ziemnych w Stuttgarcie (z pulą nagród 450 tys. euro). W finale Francuz pokonał Rumuna Victora Hanescu (nr 4) 1:6, 6:3, 6:4.

Chardy, który w sobotę wygrał dwa mecze, ze Stuttgartu wyjeżdża bogatszy o 71,7 tys. euro, a do jego rankingu dopisano 250 punktów. Hanescu zarobił 37,7 tys. euro i otrzymał 150 punktów.

22-letni Chardy, który w lutym dotarł do finału w Johanessburgu (przegrał z rodakiem Jo-Wilfriedem Tsongą) dołączył do Guillermo Garcii-Lopeza (Kitzbuhel), Benjamina Beckera ('s-Hertogenbosch) i Rajeeva Rama (Newport), którzy również w tym sezonie zdobyli swoje pierwsze w karierze tytuły w ATP World Tour. Francuz w najnowszym notowaniu rankingu ATP znajdzie się na 35 miejscu. Jest jednym z siedmiu reprezentantów Francji w czołowej 50.

Hanescu, dla którego był to trzeci finał, pierwszego seta wygrał w ciągu 31 minut zaliczając breaki w drugim i szóstym gemie. Rumun zaserwował dwa asy i wygrał 19 z 29 piłek przy własnym podaniu.

W drugim secie role się odwróciły. Tym razem po 31 minutach górą był Chardy, który zdobył 20 z 26 punktów przy własnym podaniu, w tym cztery za pomocą asów.

W decydującym secie Chardy objął prowadzenie 4:0, ale Hanescu szybko się pozbierał i rozpoczął odrabianie strat. Po trwającym siedem minut szóstym gemie Rumun przełamał rywala, a w kolejnym gemie obronił dwa break pointy i zbliżył się na 3:4. W ósmym gemie to Hanescu miał dwie szanse na przełamanie rywala, ale ich nie wykorzystał.

Do końca spotkania obaj tenisiści utrzymywali swoje podania i po jednej godzinie i 49 minutach Chardy mógł się cieszyć z pierwszego w karierze tytułu. W całym meczu Francuz zaserwował 10 asów, popełnił pięć podwójnych błędów oraz obronił pięć z ośmiu break pointów.

Chardy w tegorocznym sezonie na kortach ziemnych w ATP World Tour 250 przegrał zaledwie dwa sety (10-2). Bilans jego spotkań w całym sezonie to 26-17 (12-6 na kortach ziemnych). Hanescu wcześniej zanotował trzy ćwierćfinały w Doha, Casablance i Kitzbuhel przegrywając odpowiednio z Andym Roddickiem, Juanem Carlosem Ferrero i Guillermo Garcią-Lopezem.

Było to trzecie spotkanie obu tenisistów. Przed rokiem w Gstaad górą był Hanescu, który później zdobył swój jedyny tytuł. W marcu tego roku w BNP Paribas Open w Indian Wells zwyciężył Chardy.

finał gry podwójnej:

Frantisek Cermak/Michal Mertinak (Czechy/Słowacja, 4) - Victor Hanescu/Horia Tecau (Rumunia)7:5, 6:4