Puchar Davisa: Polska - Grecja. Stefanos Tsitsipas pokonał Huberta Hurkacza. Remis w Atenach

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Clive Mason / Na zdjęciu: Stefanos Tsitsipas
Getty Images / Clive Mason / Na zdjęciu: Stefanos Tsitsipas

Stefanos Tsitsipas wyrównał na po 1 stan meczu Polska - Grecja w ramach turnieju Grupy III Strefy Europejskiej w Atenach. Siódmy tenisista świata pokonał w meczu na szczycie Huberta Hurkacza w dwóch setach.

Dla Stefanosa Tsitsipasa (ATP 7) był to zaledwie drugi mecz w rozgrywkach Pucharu Davisa. Jego debiut miał miejsce w środowym spotkaniu z Luksemburgiem, a lider gospodarzy rozgromił Toma Diedericha 6:1, 6:0. Grek po raz piąty zmierzył się z Hubertem Hurkaczem (ATP 36). Wcześniej był od niego lepszy podczas mediolańskich Finałów Next Gen ATP (2018) oraz w turniejach w Marsylii i Dubaju (2019). Na te porażki Polak odpowiedział zwycięstwem w Montrealu (2019).

Ale na kortach ziemnych klubu Tatoi to Tsitsipas był faworytem, wszak na tej nawierzchni był w tym roku w finale zawodów w Madrycie i półfinale imprezy w Rzymie. Mimo tego Hurkacz miał swoje szanse w pierwszych gemach, lecz nie zdołał wyjść na 2:0. Z czasem przewagę na korcie uzyskał Grek, który od stanu 2:3 dwukrotnie przełamał podanie 22-latka z Wrocławia i pewnie zamknął seta.

Urodzony w Atenach 21-letni tenisista poszedł z ciosem na początku drugiej odsłony. Uzyskał przełamanie na 2:0 i od tego momentu starał się pilnować własnego serwisu. W piątym gemie Tsitsipas wygrał podanie ze stanu 15-30. Po zmianie stron dołożył jeszcze jednego breaka, po czym zamknął trwający 72 minuty mecz wynikiem 6:3, 6:1.

Po dwóch grach singlowych jest remis, bowiem w pierwszym pojedynku Kamil Majchrzak pokonał Michaila Pervolarakisa 6:4, 6:3. O zwycięstwie w całym spotkaniu zadecyduje więc gra deblowa. Kapitan Radosław Szymanik nominował do niej Łukasza Kubota i Marcina Matkowskiego. U Greków mają wystąpić Markos Kalovelonis i Petros Tsitsipas, ale opiekujący się drużyną narodową Dimitris Chatzinikolaou zdecydował się na zmianę i desygnował do gry Michaila Pervolarakisa i Stefanosa Tsitsipasa.

Po reformie rozgrywek na szczeblu Grupy I i Grupy II pewne już jest, że awans do marcowych baraży o nowo powstałą Grupę Światową II wywalczą cztery najlepsze zespoły Grupy III Strefy Europejskiej. W praktyce oznacza to, że aby Polska zrealizowała cel, jakim jest walka o promocję na wyższy poziom rozgrywek Pucharu Davisa, musi zająć w grupie A co najmniej drugie miejsce. Biało-Czerwoni wykonają to zadanie już w czwartek, jeśli pokonają Greków. W drugim meczu grupy A Monako wygrało z Luksemburgiem.

Polska - Grecja 1:1, Tatoi Club, Ateny (Greja) Turniej Grupy III Strefy Europejskiej, kort ziemny czwartek, 12 września

Gra 1.: Kamil Majchrzak - Michail Pervolarakis 6:4, 6:3 Gra 2.: Hubert Hurkacz - Stefanos Tsitsipas 3:6, 1:6 Gra 3.: Łukasz Kubot / Marcin Matkowski - Michail Pervolarakis / Stefanos Tsitsipas