Tenis. Wimbledon 2019: piąty triumf Novaka Djokovicia. Serb wyrównał osiągnięcie Bjoerna Borga

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / NIC BOTHMA / Na zdjęciu: Novak Djoković, mistrz Wimbledonu 2019
PAP/EPA / NIC BOTHMA / Na zdjęciu: Novak Djoković, mistrz Wimbledonu 2019

Novak Djoković obronił dwa meczbole i po tie breaku piątego seta pokonał Rogera Federera w finale wielkoszlemowego Wimbledonu 2019. Dla Serba to piąty w karierze tytuł w The Championships, co daje mu czwarte miejsce w historii.

Novak Djoković przystępował do Wimbledonu 2019 jako główny faworyt. Przez cały turniej Serb imponował konsekwencją, regularnością i solidnością. Rywalizację rozpoczął od zwycięstwa 6:3, 7:5, 6:3 nad Philippem Kohlschreiberem. Następnie wyeliminował Denisa Kudlę (6:3, 6:2, 6:2), Huberta Hurkacza [7:5, 6:7(5), 6:1, 6:4], Ugo Humberta (6:3, 6:2, 6:3), Davida Goffina (6:4, 6:0, 6:2) i Roberto Bautistę (6:2, 4:6, 6:3, 6:2).

W finale Djoković zmierzył się z rekordzistą w liczbie tytułów The Championships, Rogerem Federerem. Wraz ze Szwajcarem rozegrał pojedynek, który będzie wspominany latami. Ostatecznie po czterech godzinach i 57 minutach zwyciężył 7:6(5), 1:6, 7:6(4), 4:6, 13:12(3), mimo że w 16. gemie piątej partii Federer miał dwie piłki meczowe przy własnym serwisie.

Niedzielny pojedynek zapisze się w historii nie tylko ze względu na triumf Djokovicia. Był to premierowy finał Wimbledonu rozstrzygnięty w tie breaku decydującego seta. Został także najdłuższym meczem o tytuł w singlu w dziejach tej imprezy. Belgradczyk stał się pierwszym od 1948 roku i triumfu Boba Falkenburga tenisistą, który w finale Wimbledonu obronił meczbola.

Serb piąty raz w karierze mógł wznieść w górę słynny pucharek wysokości około 47 cm i szerokości 19 cm z wygrawerowanym napisem: "All England Lawn Tennis Club Single Handed Championship of the World". Po debiutancki tytuł sięgnął w 2011 roku, wówczas w finale wygrywając z Rafaelem Nadalem. Dwa następne sukcesy zanotował w latach 2014-15, w obu przypadkach w decydujących pojedynkach pokonując Federera, a w zeszłym sezonie uporał się z Kevinem Andersonem.

Pięć tytułów daje Djokoviciowi czwarte miejsce w klasyfikacji mistrzów Wimbledonu. Tenisista z Belgradu zrównał się z Bjoernem Borgiem i Laurence'em Dohertym. Więcej triumfów na londyńskiej trawie mają Federer (osiem) oraz Williams Renshaw i Pete Sampras (po siedem)