ATP Miami: brawurowy występ Rogera Federera. Szwajcar zdeklasował Kevina Andersona

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Roger Federer
Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Roger Federer

Roger Federer w brawurowym stylu awansował do półfinału rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Miami. W czwartkowym ćwierćfinale Szwajcar zdeklasował Kevina Andersona, tracąc zaledwie cztery gemy.

Roger Federer jest jedynym tenisistą, który doszedł do ćwierćfinałów dwóch tegorocznych turniejów rangi ATP Masters 1000. Przed dwoma tygodniami w Indian Wells Szwajcar dotarł do finału, z kolei w tym zameldował się 1/4 finału imprezy w Miami. W czwartek, w pojedynku o półfinał Miami Open, zmierzył się z powracającym do rozgrywek po niemal dwumiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją łokcia Kevinem Andersonem.

Opóźniony z powodu opadów deszczu mecz Federer rozpoczął w brawurowym stylu. W pierwszym secie Szwajcar zachwycał jakością i precyzją zagrań. Wspaniale serwował, genialnie returnował, w wymianach wykorzystywał całą geometrię kortu i uwypuklał wszystkie braki w tenisie Andersona.

Inauguracyjną partię Szwajcar wygrał 6:0 w 27 minut, trzykrotnie przełamując potężny serwis Andersona. Na początku drugiej znów odebrał przeciwnikowi, a po chwili podwyższył prowadzenie na 2:0. Dla 32-latka z RPA był to 548. mecz w zawodowej karierze na poziomie głównego cyklu. I pierwszy, w którym przegrał osiem premierowych gemów z rzędu.

Federer narzucił szalone tempo, ale nadszedł moment, kiedy zwolnił i wpędził się w kłopoty. W szóstym gemie, prowadząc 3:2, oddał podanie i pozwolił Andersonowi wrócić do gry. Afrykaner postawił wszystko na jedną kartę. Zaczął skuteczniej serwować oraz być jeszcze bardziej agresywny i częściej atakować przy siatce.

Losy meczu rozstrzygnęły się niezwykle długim, pasjonującym i wyrównanym dziewiątym gemie drugiej odsłony. Wówczas, po niemal kwadransie rywalizacji, Federer wykorzystał szóstego break pointa, posyłając fantastyczny slajsowany return, i przełamał Andersona. Tym samym wyszedł na prowadzenie 5:4, a po chwili zakończył mecz.

Pojedynek trwał godzinę i 25 minut. W tym czasie Federer zaserwował trzy asy, przy własnym podaniu wygrał 69 proc. rozegranych akcji, jeden raz został przełamany, wykorzystał pięć z 13 break pointów, posłał 13 zagrań kończących, popełnił 12 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 68 punktów, o 19 więcej od rywala. Andersonowi natomiast zapisano cztery asy, 17 uderzeń wygrywających i 30 pomyłek własnych.

Wygrywając, tenisista z Bazylei podwyższył na 6-1 bilans bezpośrednich konfrontacji z Andersonem. Awansował także do 66. w karierze półfinału turnieju serii ATP Masters 1000 (więcej, 68, ma jedynie Rafael Nadal). W 1/2 finału Miami Open zagra po raz siódmy. Wygrywał tę imprezę w latach 2005-06 i 2017.

O finał Miami Open 2019 37-letni Federer zmierzy się z 19-latkiem Denisem Shapovalovem. Będzie to pierwszy pojedynek pomiędzy tymi tenisistami. Spotkanie odbędzie się w piątek, a rozpocznie się nie wcześniej niż o północy czasu polskiego.

Miami Open, Miami (USA) ATP World Tour Masters 1000, kort twardy, pula nagród 8,359 mln dolarów czwartek, 28 marca

ćwierćfinał gry pojedynczej:   Roger Federer (Szwajcaria, 4) - Kevin Anderson (RPA, 6) 6:0, 6:4