Wyniszczające bitwy już nie dla niego? Rafael Nadal coraz częściej przegrywa pięciosetowe starcia

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / FACUNDO ARRIZABALAGA
PAP/EPA / FACUNDO ARRIZABALAGA

Przez lata wysyłał energię z rywali i odbierał im chęć do gry. Im dłużej trwał mecz, tym trudniej było go pokonać. Ale coś się zmieniło. Znamienny jest fakt, że pięć ostatnich porażek Rafaela Nadala w Wielkim Szlemie to mecze pięciosetowe.

W trwającej od 2001 roku zawodowej karierze Rafael Nadal rozegrał 29 pięciosetowych meczów. Wygrał 19. Ale gdy prześledzimy ostatnie wielkoszlemowe występy Hiszpana - w oczy rzuca się pewna prawidłowość. Pięć ostatnich porażek tenisisty z Majorki w imprezach rangi Wielkiego Szlema to przegrane po pięciosetowych bojach. Bojach, z których - czysto teoretycznie - to Rafa powinien wyjść zwycięsko.

Ta tendencja rozpoczęła się w US Open 2015. Wówczas w meczu III rundy z Fabio Fogninim Nadal prowadził 2-0 w setach i miał przełamanie w trzeciej partii, mimo to przegrał 6:3, 6:4, 4:6, 3:6, 3:6. Następnie był Australian Open 2016 i przegrana 6:7(6), 6:4, 6:3, 6:7(4), 2:6 z Fernando Verdasco już w I rundzie.

Z Roland Garros 2016 Hiszpan pożegnał się już po II rundzie, ale oddał walkowerem mecz Marcelowi Granollersowi. W Wimbledonie nie zagrał. Do wielkoszlemowej rywalizacji powrócił w US Open i w 1/8 finału uległ Lucasowi Pouille'owi 1:6, 6:2, 4:6, 6:3, 6:7(6).

W Australian Open 2017 Nadal zadziwił świat, dochodząc do finału. W meczu o tytuł spotkał swojego wielkiego rywala, Rogera Federera. Przegrał, oczywiście, po pięciu setach - 4:6, 6:3, 1:6, 6:3, 3:6, mimo że w rozstrzygającej odsłonie prowadził z przewagą przełamania.

Ale, żeby być w zgodzie z faktami, należy także podkreślić, że w Melbourne wygrał dwie pięciosetówki. Na pełnym dystansie pokonał Alexandra Zvereva w III rundzie i w półfinale Grigora Dimitrowa. Mecz ze Zverevem był dla Rafy pierwszą wygraną pięciosetówką w Wielkim Szlemie od Australian Open 2015, gdy ograł Tima Smyczka. Wówczas również po raz pierwszy od Wimbledonu 2010 triumfował w dwóch pięciosetowych starciach w jednej imprezie wielkoszlemowej.

Kolejna wielkoszlemowa porażka Rafy miała miejsce w poniedziałek. W 1/8 finału Wimbledonu okazał się słabszy od Gillesa Mullera. Dla Hiszpana był to pierwszy przegrany w Wielkim Szlemie po serii dziesięciu wygranych z rzędu bez straty seta. Luksemburczykowi, a jakże, nie sprostał po pięciu partiach - 3:6, 4:6, 6:3, 6:4, 13:15.

10 ostatnich pięciosetowych meczów Rafaela Nadala w turniejach wielkoszlemowych:

Rok Turniej Faza Przeciwnik (Ranking) Wynik
2017WimbledonIV rundaGilles Muller (ATP 26)3:6, 4:6, 6:3, 6:4, 13:15
2017Australian OpenfinałRoger Federer (ATP 17)4:6, 6:3, 1:6, 6:3, 3:6
2017Australian OpenpółfinałGrigor Dimitrow (ATP 15)6:3, 5:7, 7:6(5), 6:7(4), 6:4
2017Australian OpenIII rundaAlexander Zverev (ATP 24)4:6, 6:3, 6:7(5), 6:3, 6:2
2016US OpenIV rundaLucas Pouille (ATP 15)1:6, 6:2, 4:6, 6:3, 6:7(6)
2016Australian OpenI rundaFernando Verdasco (ATP 45)6:7(6), 6:4, 6:3, 6:7(4), 2:6
2015US OpenIII rundaFabio Fognini (ATP 32)6:3, 6:4, 4:6, 3:6, 4:6
2015Australian OpenII rundaTim Smyczek (ATP 112)6:2, 3:6, 6:7(2), 6:3, 7:5
2013Roland GarrospółfinałNovak Djoković (ATP 1)6:4, 3:6, 6:1, 6:7(3), 9:7
2012WimbledonII rundaLukas Rosol (ATP 100)7:6(9), 4:6, 4:6, 6:2, 4:6

"Jeśli chcesz pokonać Rafę, musisz to zrobić w trzech, maksymalnie czterech setach" - słyszeli rywale Nadala przed meczami z Hiszpanem w turniejach wielkoszlemowych. I rzucali się na Majorkanina z całą mocą. Najczęściej się nie udawało. Niektórzy podejmowali rękawicę przez seta, inni - przez półtora. Na równą walkę z Nadalem przez kilka godzin stać było nielicznych.

Teraz, Nadal, niegdyś mistrz wygrywania wyniszczających, wielogodzinnych starć, częściej przegrywa niż wygrywa mordercze batalie, i to przeważnie z niżej notowanymi rywalami. Z czego wynika? Czy Rafa stracił "aurę nietykalności", czy może stało się to, co można usłyszeć w początkowych latach kariery Hiszpana - że jego organizm nie wytrzyma tych wszystkich katorżniczych obciążeń, jakim jest poddawany? A może to sprawa mentalna? Pytań można zadawać bez liku. A odpowiedź zna tylko sam tenisista. Albo i nie.

Można też stwierdzić półżartem: "Tenisisto, jeśli chcesz pokonać Rafaela Nadala w turnieju wielkoszlemowym, musisz doprowadzić do piątego seta".

- Tak, łatwo powiedzieć... - odparliby pewnie ci, którzy w przeszłości odbili się od Hiszpana jak od ściany.