Iga Świątek była o krok od zwycięstwa w Mediolanie, finałowa porażka Polki

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Jack Thomas / Na zdjęciu: Iga Świątek
Getty Images / Jack Thomas / Na zdjęciu: Iga Świątek

Iga Świątek przegrała z Jeleną Rybakiną 6:1, 6:7(5), 3:6 w finale prestiżowego turnieju juniorskiego Trofeo Bonfiglio na kortach ziemnych w Mediolanie.

Turniej w Mediolanie, określany jako juniorskie międzynarodowe mistrzostwa Włoch, ma bardzo wysoką rangę (Grade A) i jest głównym sprawdzianem przed wielkoszlemowym Rolandem Garrosem. W przeszłości zawody te wygrywali wspaniali tenisiści, tacy jak Ivan Lendl, Jim Courier, Goran Ivanisević, Gabriela Sabatini czy Natasza Zwieriewa.

W niedzielę do tego grona mogła dołączyć Iga Świątek, jednak po blisko 2,5-godzinnej walce okazała się gorsza od Jeleny Rybakiny. W I secie Polka dominowała na korcie i wygrała pewnie 6:1, jednak kiedy od drugiej odsłony w jej grze pojawiły się błędy, do głosu doszła Rosjanka. Świetny serwis i odważne returny pozwoliły jej odskoczyć na 5:3, ale moment słabości znów przechylił szalę zwycięstwa na stronę warszawianki.

Przy stanie 6:5 Świątek podawała po zwycięstwo, jednak dały o sobie znać nerwy. Trzy podwójne błędy serwisowe otworzyły drogę Rybakinie. Wygrała zarówno tego gema, jak i następujący po nim tie-break, a w trzeciej odsłonie nie utraciła już zbudowanej wcześniej przewagi i złoty puchar trafił w jej ręce.

Po tych zawodach obydwie tenisistki czeka tydzień przerwy, zmagania juniorek na kortach Rolanda Garrosa ruszą 4 czerwca. Obok Świątek, która dzięki rezultatowi z Mediolanu powróci do pierwszej "10" rankingu ITF, zobaczymy tam również Maję Chwalińską.

Trofeo Bonfiglio - Campionati Internazionali d'Italia Juniores, Mediolan (Włochy) ITF Juniors Circuit, kort ziemny, ranga A niedziela, 28 maja