ATP Rio de Janeiro: Rafael Nadal wygrał w deszczu, Ferrer, Thiem i Fognini w II rundzie

Rafael Nadal oddał tylko pięć gemów Pablo Carreno w I rundzie turnieju ATP w Rio de Janeiro. Do 1/8 finału awansowali David Ferrer, Dominic Thiem i Fabio Fognini, odpadli natomiast Thomaz Bellucci i Jack Sock.

Przy kroplach padającego deszczu Rafael Nadal wywalczył awans do II rundy turnieju ATP w Rio de Janeiro. W pojedynku zakończonym kilkanaście minut po północy lokalnego czasu Hiszpan wygrał 6:1, 6:4 ze swoim rodakiem, Pablo Carreno. W ciągu godziny i 20 minut gry najwyżej rozstawiony Nadal zaserwował trzy asy, posłał 15 uderzeń kończących, popełnił 14 niewymuszonych błędów, dwukrotnie został przełamany oraz wykorzystał pięć z siedmiu break pointów.

Tenisista z Majorki, mistrz Rio Open z 2014 roku, w II rundzie zmierzy się z innym swoim krajanem, Nicolasem Almagro, który we wtorek okazał się lepszy od Daniela Munoza. - To będzie całkiem inny mecz. Almagro to trudny rywal, a mączka to jego ulubiona nawierzchnia. Aby wygrać, będę musiał zagrać swój najlepszy tenis - ocenił Nadal, który z Almagro ma bilans 13-1.

Pierwszy krok w kierunku obrony tytułu wykonał David Ferrer. Rozstawiony z numerem drugim Hiszpan w 103 minuty pokonał 20-letniego posiadacza dzikiej karty, Nicolasa Jarry'ego z Chile 6:3, 7:6(3), w drugiej partii broniąc pięciu setboli. Kolejnym przeciwnikiem Ferrera będzie Albert Ramos, który wyeliminował Dusana Lajovicia. - Warunki były trudne, więc cieszę się, że wygrałem. W kolejnym meczu muszę być jednak w lepszej formie. Ramos to wojownik. Mecz z nim nie będzie łatwy - mówił walencjanin.

Zeszłoroczny finalista, Fabio Fognini, tegoroczne zmagania w Rio Open rozpoczął od dwusetowego zwycięstwa z Aljazem Bedene. - Pierwszy mecz jest zawsze trudny, a ja dodatkowo czułem się zmęczony. Z Rio mam doskonałe wspomnienia z zeszłego roku, dlatego znów chcę tu dobrze wypaść - powiedział Włoch, który w II rundzie zagra z Danielem Gimeno. Hiszpan do wygranej z Juanem Monaco potrzebował ledwie 40 minut, bowiem po tym czasie Argentyńczyk skreczował.

Dominic Thiem wygrał szósty mecz z rzędu. Ubiegłotygodniowy zwycięzca zawodów w Buenos Aires w I rundzie w Rio de Janeiro ograł 6:3, 6:4 Pablo Andujara. - Wspaniale było wystąpić na małym, ale wypełnionym kibicami korcie. Atmosfera była fantastyczna. W Rio jestem pierwszy raz i mam nadzieję, że znajdę czas, by iść na plaże - skomentował Thiem. Kolejnym przeciwnikiem Austriaka będzie Diego Schwartzman, który uporał się reprezentantem gospodarzy, Joao Souzą.

Miejscowych fanów zawiódł także Thomaz Bellucci. Najwyżej notowany brazylijski tenisista przegrał 7:6(3), 5:7, 2:6 z Ołeksandrem Dołgopołowem, ulegając Ukraińcowi po raz trzeci w trzeciej konfrontacji. Dołgopołow, który w ciągu dwóch godzin i 26 minut zapisał na swoim koncie dziewięć asów, 41 winnerów, 43 błędy własne i siedem przełamań, o ćwierćfinał powalczy z Inigo Cervantesem. Hiszpan wygrał w trzech setach z kwalifikantem, Taro Danielem.

Na I rundzie swoje zmagania w Rio Open zakończył Jack Sock. Rozstawiony z "szóstką" Amerykanin uległ 5:7, 1;6 Federico Delbonisa. Argentyńczyk w II rundzie zmierzy się z Paolo Lorenzim, który we włoskich derbach odprawił z kwitkiem Marco Cecchinato.

Do 1/8 finału awansowali także Santiago Giraldo i Pablo Cuevas. Kolumbijczyk pokonał Gastao Eliasa i jego kolejnym rywalem będzie Guido Pella, natomiast Urugwajczyk wyrzucił z turnieju Facundo Bagnisa, ale jeszcze nie wie, z kim zagra w II rundzie, ponieważ mecz Jo-Wilfrieda Tsongi z Thiago Monteiro został przełożony na środę z powodu opadów deszczu.

Rio Open, Rio de Janeiro (Brazylia) ATP World Tour 500, kort ziemny, pula nagród 1,3 mln dolarów  wtorek, 16 lutego

I runda gry pojedynczej:

Rafael Nadal (Hiszpania, 1) - Pablo Carreno (Hiszpania) 6:1, 6:4 David Ferrer (Hiszpania, 2) - Nicolas Jarry (Chile, WC) 6:3, 7:6(3) Dominic Thiem (Austria, 5) - Pablo Andujar (Hiszpania) 6:3, 6:4 Fabio Fognini (Włochy, 7) - Aljaz Bedene (Wielka Brytania) 7:5, 6:3 Federico Delbonis (Argentyna) - Jack Sock (USA, 6) 7:5, 6;1 Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina) - Thomaz Bellucci (Brazylia, 8) 6:7(3), 7:5, 6:2 Paolo Lorenzi (Włochy) - Marco Cecchinato (Włochy) 6:4, 3:6, 6:1 Albert Ramos (Hiszpania) - Dusan Lajović (Serbia) 3:4 i krecz Nicolas Almagro (Hiszpania) - Daniel Munoz (Hiszpania) 6:1, 3:6, 6:4 Santiago Giraldo (Kolumbia) - Gastao Elias (Portugalia) 6:4, 7:6(5) Pablo Cuevas (Urugwaj) - Facuncdo Bagnis (Argentyna, Q) 6:2, 6:0 Inigo Cervantes (Hiszpania) - Taro Daniel (Japonia, Q) 3:6, 7:5, 6:2 Diego Schwartzman (Argentyna) - Joao Souza (Brazylia, WC) 6:3, 6:2 Daniel Gimeno (Hiszpania, Q) - Juan Monaco (Argentyna) 5:2 i krecz

#dziejesiewsporcie: popis Messiego na treningu

Kto awansuje do ćwierćfinału turnieju ATP w Rio de Janeiro?