ATP Kitzbühel: Dominic Thiem zatrzymany przez Philippa Kohlschreibera, Paul-Henri Mathieu w finale

Dominic Thiem przegrał z Philippem Kohlschreiberem w półfinale turnieju ATP World Tour 250 odbywającego się na kortach ziemnych w Kitzbühel.

Dominic Thiem (ATP 21) miał serię 10 z rzędu wygranych spotkań. Austriak zdobył tytuły w Umagu i Gstaad, a w Kitzbühel wyeliminował Andreasa Haidera-Maurera (wrócił z 1:4 w III secie) i Alberta Montanesa. W półfinale jego zwycięski marsz zakończył Philipp Kohlschreiber (ATP 39). Reprezentant gospodarzy przegrał z Niemcem 0:6, 6:7(6). Łupem Thiema mógł paść II set, ale w tie breaku nie wykorzystał piłki setowej. [ad=rectangle] W ciągu 88 minut Thiem popełnił cztery podwójne błędy i zdobył tylko 17 z 35 punktów przy swoim drugim podaniu. Austriak nie miał żadnego break pointa. Kohlschreiber zgarnął 35 z 43 punktów przy własnym pierwszym serwisie oraz wykorzystał trzy z ośmiu okazji na przełamanie.

Paul-Henri Mathieu (ATP 109) pokonał 6:4, 6:3 Nicolása Almagro (ATP 136) i podwyższył na 3-1 bilans meczów z Hiszpanem. W trwającym 74 minuty spotkaniu Francuz zaserwowała sześć asów oraz zdobył 23 z 27 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Dwa razy oddał własne podanie, a sam wykorzystał cztery z ośmiu break pointów. Dla Almagro, byłego dziewiątego tenisisty rankingu ATP, był to drugi półfinał w sezonie (po Buenos Aires).

- Cieszę się, że udało mi się odnieść zwycięstwo - powiedział Mathieu, były 12. tenisista rankingu ATP. - To był trudny mecz. Osiągnięcie kolejnego finału to świetne uczucie. W przeszłości miałem wiele trudnych momentów, więc uzyskałem potwierdzenie, że wciąż mogę to robić. Ciężko pracuję. Francuz w drodze do finału rozegrał sześć meczów, bo zaczynał od kwalifikacji.

Kohlschreiber będzie miał szansę zdobyć szósty singlowy tytuł w głównym cyklu, pierwszy od maja 2014 roku (Düsseldorf). W finale turnieju w Kitzbühel zagra po raz drugi. W 2012 roku przegrał z Robinem Haase. Mathieu awansował do swojego dziewiątego finału, pierwszego od 2009 roku, gdy w Hamburgu przegrał z Nikołajem Dawidienką. Francuz w swoim dorobku ma cztery tytuły. Ostatni wywalczył w lipcu 2007 roku w Gstaad. Bilans dotychczasowych finałów Kohlschreibera to 5-7.

Kohlschreiber i Mathieu zmierzą się ze sobą po raz piąty. Francuz lepszy był tylko w ich pierwszej konfrontacji, jaka miała miejsce w 2003 roku w Gstaad. W 2009 w Metz oraz w 2015 roku w Australian Open i Montpellier zwyciężył Niemiec.

Generali Open, Kitzbühel (Austria) ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 439,4 tys. euro piątek, 7 sierpnia

półfinał gry pojedynczej:

Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 6) - Dominik Thiem (Austria, 1) 6:0, 7:6(6) Paul-Henri Mathieu (Francja, Q) - Nicolás Almagro 6:4, 6:3