Finały ATP World Tour: Novak Djoković królem sezonu

Novak Djoković pokonał Tomasa Berdycha w trzeciej kolejce fazy grupowej Finałów ATP World Tour i tym samym zapewnił sobie pierwsze miejsce w rankingu ATP na koniec sezonu 2014.

Marin Cilić zdobył dwa gemy. Stan Wawrinka trzy. W piątek przyszła kolej na Tomasa Berdycha, który zapisał na swoim koncie cztery gemy. W tegorocznych Finałach ATP World Tour Novak Djoković jest bezwzględny dla swoich, demolując jednego po drugim. [ad=rectangle] Berdych, który przed rozpoczęciem Finałów ATP World Tour stwierdził, że Djoković jest nie do zatrzymania, a tuż przed samym meczem zmienił ton, mówiąc, że chciałby zdobyć trzy-cztery gemy, rozpoczął pojedynek od przegrania serwisu "na sucho". Pojedynek przebiegał tak, jak większość dotychczas rozegranych w tegorocznym Masters - już od pierwszych piłek jasne było, że faworyt odniesie pewne zwycięstwo.

Djoković wygrał pierwszego seta 6:2, a niewiele zabrakło, aby zwyciężył 6:0, prowadził już bowiem 4:0 i 30-0. Druga partia miała identyczny przebieg jak pierwsza. Serb błyskawicznie wyszedł na prowadzenie z podwójnym breakiem, po czym pewnie dokończył dzieła.

Dla belgradczyka to ósmy kolejny wygrany mecz bez straty po narodzinach syna, 13. z rzędu w Finałach ATP World Tour oraz 30. z kolei w hali.

Dzięki zwycięstwu, Djoković zapewnił sobie pierwsze miejsce w rankingu ATP na koniec roku. Został tym samym siódmym tenisistą w historii, który trzy razy zakończył sezon jako najlepszy gracz globu (poprzednio w latach 2011-12). - To dla mnie niesamowity rok, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym - powiedział 27-latek, odbierając okazały puchar dla najlepszego tenisisty 2014 roku.

Statystyki meczu Djokovicia z Berdychem (Foto: Twitter)

Serb zakończył rywalizację w Grupie A na pierwszym miejscu z bilansem trzech wygranych meczów, 6-0 w setach i 36-9 w gemach. Jego przeciwnikiem w sobotnim półfinale będzie Kei Nishikori.

Natomiast Berdych ma jeszcze nadzieję na awans do 1/2 finału. Musi jednak liczyć, że w wieczornym spotkaniu Čilić w dwóch setach pokona Wawrinkę. Wówczas o drugim miejscu zadecyduje bilans gemów pomiędzy Czechem, Chorwatem i Szwajcarem.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania) Tour Championships, kort twardy w hali, pula nagród 6,5 mln dolarów piątek, 14 listopada GRA POJEDYNCZA