ATP Eastbourne: Feliciano Lopez o obronę tytułu zagra z Richardem Gasquetem

Richard Gasquet pokonał Denisa Istomina i awansował do finału turnieju ATP w Eastbourne. Rywalem Francuza będzie obrońca tytułu Feliciano Lopez, który w piątek musiał rozegrać dwa pojedynki.

Z każdym kolejnym meczem rozegranym na kortach trawiastych Richard Gasquet udowadnia, że po kontuzji, przez którą stracił niemal cały okres gry na ceglanej mączce, nie ma już śladu. Francuz znakomicie prezentuje się turnieju w Eastbourne i w piątek wywalczył awans do finału. Najwyżej rozstawiony tenisista imprezy AEGON International wygrał w półfinale z Denisem Istominem 6:4, 6:2 w 71 minut, podwyższającym tym samym bilans bezpośrednich konfrontacji z Uzbekiem na 3-1. [ad=rectangle] Gasquet problemy miał jedynie w początkowych fragmentach spotkania, gdy kilkukrotnie przegrywał we własnych gemach serwisowych. Jednak Francuz obronił się przed naporem ze strony rywala, pierwszego seta zakończył przełamaniem w dziesiątym gemie, a w partii drugiej stracił tylko dwa gemy.

- Wiedziałem, że muszę zagrać dobrze, bo Denis to na trawie bardzo niebezpieczny tenisista - mówił Gasquet, który wywalczył awans do swojego 22. finału w karierze, w którym może zdobyć 11. tytuł, w tym trzeci na trawie. - Kluczowe w grze na trawie są serwis i return, które działały u mnie perfekcyjnie. Jestem zadowolony, bo gra na trawie nie jest łatwa. Musisz być mocny w każdym punkcie - dodał.

Finałowym rywalem 28-latka z Beziers będzie Feliciano Lopez, z którym Francuz mierzył się dotychczas pięć razy i ani razu nie przegrał, ale obaj tenisiści nigdy nie grali ze sobą na nawierzchni trawiastej.

Piątek był dla rozstawionego z numerem trzecim Lópeza, który broni tytułu w Eastbourne, bardzo pracowitym dniem. Hiszpan najpierw musiał rozegrać przełożony z czwartku mecz z Jeremym Chardym, w którym zwyciężył 6:3, 6:4, a następnie w półfinale musiał stawić czoła potężnie serwującemu Samowi Querreyowi i również wygrał bez straty seta - 6:4, 7:6(4).

López, który w obu piątkowych spotkaniach ani razu nie oddał własnego podania, w sobotę będzie mógł zdobyć swoje czwarte w karierze trofeum w głównym cyklu, rozgrywając 11. finał, oraz ma szansę zapisać się w historii jako pierwszy tenisista w historii, który od czasu przeniesienia turnieju AEGON International do Eastbourne (2009 rok) wygra tę imprezę w dwóch kolejnych sezonach.

AEGON International, Eastbourne (Wielka Brytania) ATP World Tour 250, kort trawiasty, pula nagród 426,6 tys. euro piątek, 20 czerwca

półfinał gry pojedynczej:

Richard Gasquet (Francja, 1) - Denis Istomin (Uzbekistan) 6:4, 6:2 Feliciano López (Hiszpania, 3) - Sam Querrey (USA) 6:4, 7:6(4)