ATP Paryż: Do czterech razy sztuka? Przysiężny z Nieminenem w swoim debiucie w Bercy

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Po pomyślnym przejściu przez kwalifikacje, Michał Przysiężny po raz pierwszy w karierze zagra w głównej drabince turnieju ATP w Paryżu. Debiutanckim rywalem Polaka będzie Jarkko Nieminen.

Końcówka obecnego sezonu to najlepszy okres w karierze Michała Przysiężnego. Polak od września znajduje się w wyśmienitej dyspozycji. W Sankt Petersburgu zanotował premierowy w karierze półfinał turnieju z głównego cyklu męskich rozgrywek. W Tokio pierwszy raz zagrał w 1/8 finału imprezy rangi ATP World Tour 500, w Szanghaju zadebiutował w zawodach serii ATP Masters 1000. Natomiast w Walencji dotarł do II rundy, drugi raz w karierze pokonując eks-tenisistę z Top 10 rankingu - Fernando Verdasco. Dzięki tym wynikom, 29-latek z Głogowa z 266. miejsca w światowej hierarchii, na którym zaczynał sezon, awansował na pozycję 65., najwyższą w karierze.

W Paryżu popularny Ołówek nie zwalnia tempa. Po raz szósty w tym roku udanie przebrnął przez eliminacje turnieju rangi ATP World Tour, w pokonanym polu pozostawiając Marka Gicquela i Victora Hanescu, co sprawiło, iż pierwszy raz zagra w głównej drabince zmagań rozgrywanych w hali Bercy. Debiutanckim rywalem głogowianina będzie Jarkko Nieminen, z którym nasz reprezentant nigdy jeszcze nie wygrał.

Przysiężny w swoim debiucie w hali Bercy może pierwszy raz w karierze pokonać Nieminena
Przysiężny w swoim debiucie w hali Bercy może pierwszy raz w karierze pokonać Nieminena

32-latek z Masku, który przygodę z białym sportem rozpoczął za namową rodziców w wieku pięciu lat, jest doskonałym przykładem, że nawet w takim kraju jak Finlandia, stereotypowo kojarzącym się ze śniegiem, mrozem, Laponią, gdzie mieszka Święty Mikołaj, znakomitymi hokeistami i przedstawicielami dyscyplin narciarstwa klasycznego, można wychować świetnego gracza w tak konkurencyjnym sporcie, jakim jest tenis.

Pierwszy znaczący sukces Nieminen zanotował w 1999 roku, wygrywając wielkoszlemowy US Open w kategorii juniorów, w finale pokonując Duńczyka Kristiana Plessa. Gdy dwa lata później, w wieku 20 lat, doszedł w Sztokholmie do pierwszego w karierze finału turnieju rangi ATP World Tour, stając się pierwszym Finem od 20 lat, który to osiągnął, jego talentem zachwycił się sam Bjoern Borg. - Myślę, że on może stać się w przyszłości wielką osobowością - stwierdził wówczas 11-krotny mistrz Wielkiego Szlema.

Słynny Szwed wiele się nie pomylił. Wprawdzie Nieminen nigdy nie był zawodnikiem ze ścisłej światowej czołówki, ale został najlepszym tenisistą w historii swojej ojczyzny. Nieminen jako pierwszy Fin dotarł do ćwierćfinału turnieju wielkoszlemowego (US Open 2005), wygrał imprezę rangi ATP World Tour (Auckland 2006) oraz był notowany w czołowej "15" rankingu (najwyżej na 13. miejscu). Ogółem leworęczny gracz z Masku wystąpił w 13 finałach turniejów z głównego cyklu, zwyciężając w dwóch. Zagrał w 1/4 finału wszystkich Wielkich Szlemów, z wyjątkiem Rolanda Garrosa. Nieminen jest również wielkim propagatorem białego sportu w swojej ojczyźnie i w 2012 roku otworzył akademię tenisową, sygnowaną własnym nazwiskiem.

Ciekawym epizodem w życiorysie Nieminena jest służba wojskowa, którą odbył w 2007 roku. W Finlandii jest ona obowiązkiem i nawet tak znana postać, jak Nieminen musiała ją odbyć. - Musiałem strzelać z różnych rodzajów broni, było to ciekawe doświadczenie. Byłem traktowany jak każdy inny i miło było być normalnym facetem, nie myśleć o problemach życia codziennego. Mówiono mi kiedy mam jeść, a kiedy strzelać, po prostu robiłem, co mi kazano. To zupełnie inny świat - wspominał, dodając przy tym, że bycie niezwykle popularną osobą w swoim kraju jest dla niego bardzo uciążliwe - Kiedy myślisz o tenisie przez 10 miesięcy w roku, a potem jesteś w domu w Finlandii i ludzie ciągle chcą rozmawiać o tenisie, to nie jest to przyjemne. Uważają mnie za tenisistę, a nie normalnego człowieka.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Prywatnie Nieminen jest wielkim fanem hokeja na lodzie, piłki nożnej i badmintona. Zresztą jego żona, Anu Nieminen , z którą pobrał się w czerwcu 2005 roku, jest jedną z czołowych fińskich badmintonistek. - Anu jako profesjonalna zawodniczka rozumie, jak to jest uprawiać sport zawodowo. Nigdy nie musiałem jej wyjaśniać moich uczuć do tenisa, mogę z nią rozmawiać o uderzeniach czy o pewnych mentalnych aspektach w sporcie - mówi o swojej partnerce.

W trwającej już 13 lat zawodowej karierze, Nieminen często mierzył się z reprezentantami naszego kraju, czy to w turniejach rangi ATP World Tour, Challengerach, czy w Pucharze Davisa i w większości z tych pojedynków wychodził zwycięsko. Fin pięciokrotnie grał z Łukaszem Kubotem, cztery razy wygrał. Jeden raz stanął przeciw naprzeciw Grzegorza Panfila i zwyciężył. Również z Przysiężnym Nieminen wygrał wszystkie starcia, ale za każdym razem były to mecze na pełnym dystansie setów: w 2010 wygrał dramatyczną pięciosetówkę w Pucharze Davisa, broniąc piłek meczowych. Rok później Fin pokonał głogowianina w Ad-Dausze (6:2, 3:6, 6:3), a przed kilkoma tygodniami w Tokio, również potrzebując do tego trzech partii.

Znakomity, świetnie plasowany serwis, fantastyczny wyrzucający forhend, płasko grany z pełną mocą bekhend, świetne poruszanie się po korcie, wykorzystywanie całej geometrii placu gry, żelazna kondycja i fenomenalne czucie w grze przy siatce, te atuty czynią z mańkuta z Masku tenisistę niezwykle groźnego w halowych warunkach. Sam Fin zresztą nie ukrywa, że najlepiej czuje się właśnie w hali. Jednak Przysiężny także doskonale odnajduje się w takich okolicznościach. Polak umie i lubi grać na szybkich nawierzchniach i może właśnie na takim podłożu w paryskiej hali Bercy w końcu uda mu się poskromić Nieminena i w czwartym starciu z Finem odnieść premierowe zwycięstwo.

BNP Paribas Masters, Paryż (Francja) ATP World Tour Masters 1000, kort twardy w hali, pula nagród 2,646 mln euro wtorek, 29 października

I runda: kort 1, od godz. 11:00 czasu polskiego

Michał Przysiężny (Polska, Q) bilans: 0-3 Jarkko Nieminen (Finlandia)
65ranking38
29wiek32
185/84wzrost (cm)/waga (kg)185/78
praworęczna, jednoręczny bekhendgraleworęczna, oburęczny bekhend
Wrocławmiejsce zamieszkaniaMasku
Aleksander CharpanditistrenerJan de Witt
sezon 2013
40-29 (9-12)bilans roku (główny cykl)31-27 (31-26)
półfinał w Sankt Petersburgunajlepszy wynikfinał w Düsseldorfie
4-6tie breaki13-10
157asy185
278 133zarobki ($)728 875
kariera
2001początek2000
65 (2013)najwyżej w rankingu13 (2006)
24-46bilans w głównym cyklu367-302
0/0tytuły/finałowe porażki (główny cykl)2/11
852 749zarobki ($)6 693 986

Bilans spotkań pomiędzy Michałem Przysiężnym a Jarkko Nieminenem (główny cykl)

:

Rok Turniej Etap Zwycięzca Wynik
2010Puchar DavisaGrupa INieminen6:7(5), 7:6(4), 6:7(5), 7:6(7), 6:4
2011Ad-DauhaI rundaNieminen6:2, 3:6, 6:3
2013TokioII rundaNieminen6:7(4), 6:4, 6:2
Źródło artykułu:
Jakim wynikiem zakończy się mecz Michała Przysiężnego z Jarkko Nieminenem?
2-0 w setach dla Przysiężnego
2-1 w setach dla Przysiężnego
2-0 w setach dla Nieminena
2-1 w setach dla Nieminena
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (4)
avatar
Sargon
29.10.2013
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
I stało się ;)  
avatar
Aniaza
29.10.2013
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Bo dobrze trafił :) W obecnej dyspozycji nie bedzie miał problemów :)  
avatar
naomily
29.10.2013
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
nie wiedziałam że bilans jest 0:3 a wydawało mi się że dobrze trafił Michał  
avatar
RvR
29.10.2013
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Liczę na przełamanie :)