Puchar Davisa: Gulbis lepszy od Janowicza, remis na Łotwie

Ernests Gulbis (ATP 25) pokonał 6:4, 6:4, 3:6, 6:2 Jerzego Janowicza (ATP 198) w drugiej grze meczu Łotwa - Polska o utrzymanie w Grupie I Strefy Euroafrykańskiej Pucharu Davisa. Stan rywalizacji po pierwszym dniu to 1-1.

Nadzieja Polaków na prowadzenie przed grą podwójną rozbudzona została, gdy Janowicz zabrał Gulbisowi trzeciego seta, a czwartego gwiazdor reprezentacji rywali rozpoczął od podwójnego błędu serwisowego. Ten ostatni miał pogrążyć jednak nie Gulbisa, a łodzianina, który w taki sposób zakończył gema przy 1:2, stawiając się w sytuacji, z której wyjścia już nie znalazł.

Grający w reprezentacji narodowej po raz czwarty Janowicz dzięki Pucharowi Davisa zbiera tak ważne doświadczenie. Po ubiegłorocznej potyczce z Andym Murrayem chciał pokusić się o niespodziankę przeciw Gulbisowi, ale i wygrany set jest czymś przeciw zawodnikowi z Top 30 rankingu. Janowicz w poniedziałek zadebiutował w Top 200. Zadanie w Rydze wciąż przed nim: w piątej grze, być może decydującej, zmierzy się z Andisem Jušką.

Różnica między tenisistami grającymi na co dzień na różnych poziomach turniejowych ujawnia się przy decydujących piłkach. Janowicz przy dwóch break pointach popełnił podwójne błędy serwisowe (najpierw przy 4:4 w drugim secie). Zanim stracił podanie w partii drugiej, miał szansę na przełamanie Gulbisa, który popisał się serwisem wygrywającym. Gdy mający przy podaniu nowe piłki Gulbis zupełnie pogubił się przy w trzecim secie (przegrywał 2:3, 0-40), przy wszystkim break pointach ryzykował, myląc się dopiero przy ostatnim. Ot i ta różnica.

Puchar Davisa, II runda barażów Grupy I Strefy Euroafrykańskiej

kort dywanowy (RuKortAce) w hali, Centrum Olimpijskie, Ryga (Łotwa)

piątek, 17 września

gra 2:

<b><center>Ernests Gulbis</b><br>(Łotwa) <b><center>6:4, 6:4, 3:6, 6:2</b> <b><center>Jerzy Janowicz</b><br>(Polska)