Dramatyczny bój Zielińskiego i Nysa w Madrycie. Rozstrzygnął super tie-break

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Claudio Pasquazi/Anadolu Agency  / Na zdjęciu: Jan Zieliński
Getty Images / Claudio Pasquazi/Anadolu Agency / Na zdjęciu: Jan Zieliński

Jan Zieliński i Hugo Nys walczyli w czwartek o półfinał turnieju ATP Masters 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. Po niezwykle interesującym spotkaniu z wygranej cieszyli się wyżej notowani Marcel Granollers i Horacio Zeballos.

W ramach zawodów Mutua Madrid Open 2024 oznaczona siódmym numerem para Jan Zieliński i Hugo Nys osiągnęła najlepszy wynik, ale marzyła o jeszcze lepszym rezultacie niż ćwierćfinał. Na tym etapie ich przeciwnikami byli Marcel Granollers i Horacio Zeballos, a więc mistrzowie hiszpańskiej imprezy z 2021 roku.

Początek meczu był bardzo wyrównany. Oba duety uważnie pilnowały własnego podania i bardzo długo trzeba było czekać na pierwsze break pointy. Te pojawiły się dopiero w dziesiątym gemie i były zarazem piłkami setowymi dla Polaka i Monakijczyka. Wykorzystali oni drugą szansę i zamknęli premierową odsłonę.

Sytuacja zmieniła się w drugiej partii. Granollers i Zeballos zaczęli lepiej spisywać się na returnie i już w pierwszym gemie wywalczyli przełamanie. Hiszpan i Argentyńczyk na tym nie poprzestali i w piątym gemie dołożyli kolejnego breaka. Już po chwili mieli piłki setowe przy podaniu rywali. Zieliński i Nys zdołali jeszcze przedłużyć seta. Po zmianie stron para numer 2 wykorzystała trzecią szansę i wygrała pewnie 6:2.

Po dwóch setach był remis, zatem konieczny był super tie-break. Rozgrywka ta miała dramatyczny przebieg. Ze sporym bólem zmagał się Nys, który poprosił nawet o interwencję medyczną. Mimo tego w końcowej fazie Polak i Monakijczyk mieli cztery meczbole, z czego jednego przy własnym podaniu. Nie udało się im jednak zamknąć spotkania. To Granollers i Zeballos wykorzystali trzecią piłkę meczową i cieszyli się z wygranej.

Hiszpan i Argentyńczyk zwyciężyli po godzinie i 31 minutach 4:6, 6:2, 16-14. Dzięki temu mają jeszcze możliwość powtórzenia sukcesu sprzed trzech lat. Ich przeciwnikami będą w piątek Urugwajczyk Ariel Behar i Czech Adam Pavlasek, którzy w Madrycie wyeliminowali już trzy rozstawione pary.

Dla Zielińskiego i Nysa to koniec występu w hiszpańskiej stolicy. Za ćwierćfinał otrzymają po 180 punktów do rankingu deblistów oraz czek na sumę 55,6 tys. euro do podziału. Teraz obaj udadzą się do Rzymu, gdzie czeka ich obrona tytułu w imprezie rangi ATP Masters 1000.

Mutua Madrid Open, Madryt (Hiszpania) ATP Masters 1000, kort ziemny, pula nagród 7,877 mln euro czwartek, 2 maja

ćwierćfinał gry podwójnej:

Marcel Granollers (Hiszpania, 2) / Horacio Zeballos (Argentyna, 2) - Jan Zieliński (Polska, 7) / Hugo Nys (Monako, 7) 4:6, 6:2, 16-14

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy Jan Zieliński i Hugo Nys obronią tytuł w Rzymie?