Iga Świątek zagrała, jak na liderkę przystało

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Iga Świątek
WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Iga Świątek

Reprezentacja Polski na prowadzeniu w meczu ze Szwajcarią w Billie Jean King Cup. Iga Świątek zdobyła dla niej pierwszy punkt. Była faworytką i nie pozwoliła na wygranie wielu gemów Simonie Waltert.

Iga Świątek powróciła do Europy po turniejach na kortach twardych w Stanach Zjednoczonych. Polka była najlepszą tenisistką prestiżowego Indian Wells, po czym wystartowała jeszcze w Miami, gdzie odpadła w meczu o awans do ćwierćfinału. Przed rozpoczęciem części sezonu, na kortach ziemnych, Świątek gra w reprezentacji Polski i razem z pozostałymi podopiecznymi Dawida Celta wybrała się do Szwajcarii. Mecz jest rozgrywany na zadaszonym korcie twardym w Biel.

W piątek przeciwniczką najlepszej tenisistki rankingu WTA była Simona Waltert, która jest notowana w klasyfikacji na 158. miejscu. Najwyżej wspięła się na 108. pozycję, nie ma za sobą turniejowego zwycięstwa na szczeblu WTA. W wielkim szlemie największym osiągnięciem Simony Waltert była trzecia runda Australian Open w 2023 i 2024 roku.

Polka była zdecydowaną faworytką i jej zadaniem było zdobycie pierwszego punktu w meczu dla Polski. W przeszłości spotkała się dwa razy na korcie z Simoną Waltert. Kończyło się dwusetowymi zwycięstwami w juniorskim Wimbledonie w 2018 roku i na mączce w 2020 roku. Oba mecze nie potrwały dłużej niż półtorej godziny.

Polka rozpoczęła mecz od wygranego gema serwisowego "na czysto". Następny rozpoczął się z kolei od piłki dla Simony Waltert, a widzowie zareagowali jakby Szwajcarka właśnie wygrała turniej wielkoszlemowy. Publiczność szykowała się na mecz pod dyktando Igi Świątek, która już w gemie na 2:0 przełamała serwis przeciwniczki. Przy wyniku 3:0 Polka miała trzy wygrane gemy, a Simona Waltert trzy wygrane piłki.

Później nie było już aż tak łatwo. Simona Waltert odgryzła się w gemie serwisowym, a po chwili nieco niespodziewanie odrobiła stratę przełamania, doprowadzając do wyniku 2:3. Był to trudny fragment seta, w którym faworytka musiała przełamać opór gospodyni. Zrobiła to i po odzyskaniu przewagi przełamania w gemie na 4:2, pozostało dokończyć rundę. Stało się to w gemie na 6:3.

Drugi gem drugiego seta był tenisową telenowelą z autem widmo wywołanym z trybun, z przetoczeniem się piłki przez taśmę przy break poincie. Iga Świątek objęła prowadzenie 2:0 po obronieniu trzech okazji na przełamanie. Gasła ostatnia nadzieja Simony Waltert na sprawienie niespodzianki.

Przewaga rosła, choć nie było tak, że Polka tylko demolowała przeciwniczkę. Momentami była walka, czasami liderka kobiecego tenisa pomagała błędami, ale raczej nie nikt nie drżał o zwycięstwo. Skończyło się jednym z najdłuższych w ostatnim czasie 6:1 dla Igi Świątek. Trwało ponad 45 minut.

Także w piątek Magdalena Fręch zagra z Celiną Naef.