US Open: Fatalny mecz pogromczyni Świątek

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP /  / Na zdjęciu: Jelena Ostapenko
PAP / / Na zdjęciu: Jelena Ostapenko

Jelena Ostapenko na ćwierćfinale zakończyła występ w wielkoszlemowym US Open 2023 w Nowym Jorku. Łotyszka w marnym stylu przegrała z Amerykanką Coco Gauff.

W US Open przyszedł czas na ćwierćfinały. W pierwszym doszło do starcia Jeleny Ostapenko z Coco Gauff. Łotyszka w 1/8 finału odprawiła Igę Świątek i wydawało się, że to jej doda skrzydeł. Tymczasem we wtorek triumfatorka Rolanda Garrosa była kompletnie bezsilna, szczególnie w pierwszym secie.

Ostapenko była kompletnie rozregulowana. Wyrzucała piłki poza kort albo pakowała je w siatkę. Tymczasem Gauff imponowała cierpliwością, dobrze przyspieszała grę i skutecznie zmieniała kierunki. Amerykanka zaliczyła trzy przełamania i przy 5:0 serwowała. Ostatecznie wygrała I partię 6:0.

W grze Ostapenko nie było żadnego rytmu. Chciała kończyć każdą piłkę, ale nic jej nie wychodziło. Oddała podanie na otwarcie II partii. Po chwili zaliczyła przełamanie powrotne i pojawiła się dla niej iskierka nadziei. Szybko jednak zgasła, bo oddała podanie po walce na przewagi. Jej zniechęcenie pogłębił fakt, że w czwartym gemie zmarnowała dwa break pointy.

Ostapenko była poirytowana i nie podniosła się. W szóstym gemie zmarnowała jeszcze jeden break point. Kolejne błędy sprawiły, że jeszcze raz oddała podanie. Walczyła do końca i obroniła dwie piłki meczowe. Nie poprawiła jednak wyniku. Gauff spotkanie zakończyła krosem forhendowym.

W pierwszym secie Ostapenko zdobyła zaledwie siedem punktów. W trwającym 68 minut meczu posłała 12 kończących uderzeń i popełniła aż 36 niewymuszonych błędów. Gauff naliczono 13 piłek wygranych bezpośrednio i 14 pomyłek. Bilans spotkań tych tenisistek to teraz 2-1 dla Amerykanki. Zmierzyły się po raz drugi w tym roku. W Australian Open z wygranej cieszyła się Łotyszka.

Ostapenko i tak może być zadowolona ze swojego występu, bo zanotowała życiowy rezultat w US Open. Teraz może się pochwalić osiągnięciem co najmniej ćwierćfinału w każdej z czterech wielkoszlemowych imprez. Łotyszka jest mistrzynią Rolanda Garrosa 2017.

Gauff awansowała do drugiego wielkoszlemowego półfinału. W Rolandzie Garrosie 2022 dopiero w finale uległa Idze Świątek. W czwartek rywalką Amerykanki będzie Czeszka Karolina Muchova lub Rumunka Sorana Cirstea.

US Open, Nowy Jork (USA) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 65 mln dolarów wtorek, 5 września