Iga Świątek poznała rywalkę. W ubiegłym roku wygrała z nią cztery razy

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / ALI HAIDER / Na zdjęciu: Coco Gauff
PAP/EPA / ALI HAIDER / Na zdjęciu: Coco Gauff

Coco Gauff pokonała w dwóch setach Madison Keys w turnieju WTA 1000 w Dubaju. Finalistka Rolanda Garrosa 2022 będzie rywalką Igi Świątek.

Czwartek w Dubaju jest dniem ćwierćfinałów. Iga Świątek nie musiała wychodzić na kort. Miała zmierzyć się z Karoliną Pliskovą, ale Czeszka wycofała się z turnieju.

Rywalkę Polki w półfinale wyłoniło starcie Amerykanek, Coco Gauff (WTA 6) z Madison Keys (WTA 23). Lepsza okazała się pierwsza z nich, która wygrała 6:2, 7:5. W pierwszym secie finalistka Rolanda Garrosa 2022 nie dała rywalce żadnego break pointa, a uzyskała dwa przełamania. W drugiej partii raz oddała podanie, ale końcówka należała do niej. Od 4:5 zdobyła trzy kolejne gemy.

Spotkanie trwało 81 minut. Gauff wywalczyła 31 z 43 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała cztery z pięciu break pointów. Objęła prowadzenie 2-1 w bilansie meczów z Keys. W ubiegłym sezonie Amerykanki zmierzyły się dwa razy. W Adelajdzie Keys była górą po trzysetowej batalii. W US Open wygrała Gauff 6:2, 6:3.

Świątek w ubiegłym roku pokonała Gauff cztery razy, w tym w finale Rolanda Garrosa. Poza tym trafiły na siebie w Miami, San Diego i w fazie grupowej WTA Finals. W tych czterech spotkaniach Polka oddała Amerykance łącznie 14 gemów. Ich pierwszy mecz miał miejsce w 2021 roku w półfinale w Rzymie. Świątek wygrała wtedy 7:6(3), 6:3.

Obie tenisistki zdobyły po jednym wielkoszlemowym tytule w kategorii juniorek (w singlu). W 2018 roku Gauff triumfowała w Rolandzie Garrosie, a Świątek wygrała Wimbledon.

Finał ubiegłorocznego Rolanda Garrosa jest najlepszym wielkoszlemowym osiągnięciem Gauff w zawodowym tenisie. Amerykanka w swoim dorobku ma trzy singlowe tytuły w WTA Tour. Zdobyła je Linzu (2019), Parmie (2021) i Auckland (2023).

Do starcia Świątek z Gauff w Dubaju dojdzie w piątek.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie) WTA 1000, kort twardy, pula nagród 2,788 mln dolarów czwartek, 23 lutego