Odradza się po zdrowotnych problemach. Była liderka rankingu rywalką Magdy Linette

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Joel Carrett / Na zdjęciu: Karolina Pliskova
PAP/EPA / Joel Carrett / Na zdjęciu: Karolina Pliskova

Karolina Pliskova imponuje swoją grą w wielkoszlemowym Australian Open 2023 w Melbourne. W czterech meczach nie straciła seta. W poniedziałek Czeszka wyeliminowała Chinką Shuai Zhang i w ćwierćfinale będzie rywalką Magdy Linette.

Karolina Pliskova (WTA 31) przeżywa metamorfozę. Finalistka US Open 2016 i Wimbledonu 2021 wyśmienicie spisuje się w Australian Open 2023. W poniedziałek Czeszka pokonała 6:0, 6:4 Shuai Zhang (WTA 22) i awansowała do ćwierćfinału.

Pierwszy set należał zdecydowanie do Pliskovej, która oddała rywalce 13 punktów. W drugiej partii już tak łatwo Czeszce nie poszło. Przegrywała 2:4, by zdobyć cztery gemy z rzędu. Zhang zdobyła w nich zaledwie trzy punkty.

W ciągu 55 minut była liderka rankingu zgarnęła 28 z 34 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 33 kończących uderzeń przy 13 niewymuszonych błędach. Zhang zanotowano osiem piłek wygranych bezpośrednio i 14 pomyłek. Wykorzystała pięć z sześciu break pointów.

Zhang miała szansę na trzeci wielkoszlemowy ćwierćfinał w singlu, po Australian Open 2016 i Wimbledonie 2019. Pliskova powalczy o wyrównanie swojego najlepszego wyniku w Melbourne z 2019 roku. Czeszka w każdej z czterech wielkoszlemowych imprez doszła co najmniej do półfinału.

Pliskova pozostaje bez straconego seta w turnieju. Początek ubiegłego sezonu był dla Czeszki trudny. Rozpoczęła go dopiero w marcu. Kontuzja ręki zmusiła ją do wycofania się z Australian Open. Był to pierwszy wielkoszlemowy turniej, który opuściła od US Open 2012. W Nowym Jorku nie przeszła wtedy kwalifikacji. Czeszka w swoim dorobku ma 16 singlowych tytułów w WTA Tour. Ostatni wywalczyła w 2020 roku w Brisbane. Była liderką rankingu łącznie przez osiem tygodni.

Pliskov będzie kolejną rywalką Magdy Linette. Mecz odbędzie się w środę. Bilans ich spotkań to 7-2 dla Czeszki. Ostatnie ich starcie miało miejsce w listopadzie ubiegłego roku w Pucharze Billie Jean King i zwyciężyła Polka 6:4, 6:1.

Australian Open, Melbourne (Australia) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 76,5 mln dolarów australijskich poniedziałek, 23 stycznia