ATP Bukareszt: Hanescu wyeliminowany

Zdjęcie okładkowe artykułu:  /
/

Victor Hanescu (nr 1) przegrał z Oscarem Hernandezem (ATP 76) 6:7(5), 4:6 w pierwszej rundzie turnieju BCR Open Romania rozgrywanego na kortach ziemnych w Bukareszcie (z pulą nagród 450 tys. euro).

W całym spotkaniu, które trwało jedną godzinę i 54 minuty Hernandez obronił cztery z sześciu break pointów, sam zaś wykorzystał trzy z pięciu okazji na przełamanie serwisu Hanescu. 28-letni Rumun w 2007 roku doszedł w tym turnieju do finału, a w 2005 roku osiągnął półfinał. Jednak po raz drugi z rzędu odpadł w pierwszej rundzie. Hernandez w tym sezonie osiągnął półfinał w Kitzbuhel oraz ćwierćfinały w Buenos Aires i Estoril, wszystkie na kortach ziemnych.

Z turniejem pożegnał się Igor Andriejew (nr 4), który przegrał z Santiago Venturą (ATP 112) 4:6, 1:6. Hiszpański kwalifikant wykorzystał cztery z pięciu break pointów oraz wygrał 74 proc. piłek przy własnym podaniu. Andriejew to finalista tej imprezy z lat 2004 i 2005.

W drugiej rundzie jest także pięciu innych Hiszpanów: Nicolas Almagro (nr 2), Albert Montanes (nr 5), Ruben Ramirez Hidalgo (ATP 125), Pere Riba (ATP 157) i Alberto Martin (ATP 78).

Zajmujący 30 miejsce w rankingu ATP Almagro w ciągu 82 minut pokonał Simone Bolellego (ATP 63) 6:4, 6:3 broniąc pięciu z sześciu break pointów, a samemu przełamując Włocha siedem razy. Poza tym ćwierćfinalista French Open 2008 wygrał 74 proc. piłek przy swoim pierwszym podaniu oraz zdobył 77 proc. punktów za pomocą returnów z drugiego serwisu. To pierwsze zwycięstwo 24-latka z Murcji nad włoskim rówieśnikiem. W ubiegłym sezonie Bolleli pokonał go w prestiżowej imprezie w Madrycie. Rok wcześniej właśnie w Bukareszcie Almagro miał jeszcze mniej szczęścia, bo w końcówce drugiego seta z powodu problemów zdrowotnych był zmuszony skreczować.

Dla 24-letniego Almagro to pierwszy turniej od czasu US Open, z którego odpadł w trzeciej rundzie po porażce z Rafaelem Nadalem. Tenisista z Murcji na kortach ziemnych osiągnął swoje najlepsze wyniki w tym sezonie. W Acapulco zdobył piąty w karierze tytuł (w finale pokonał Gaela Monfilsa). Poza tym osiągnął ćwierćfinały w Hamburgu, Costa do Sauipe i Bastad.

Rywalem Almagro w walce o jego pierwszy ćwierćfinał w Bukareszcie będzie Fabio Fognini (ATP 87), który we wtorek pokonał Daniela Gimeno (ATP 108) 1:6, 6:4, 6:3. Włoch zrewanżował się Hiszpanowi za porażkę poniesioną w kwietniu w Barcelonie.

Albert Montanes, finalista turnieju z 2001 roku, w meczu z Potitem Starace (ATP 91) obronił sześć z siedmiu break pointów i zwyciężył 6:4, 6:2. Alberto Martin w pojedynku dwóch dawnych mistrzów imprezy pokonał Florenta Serrę (ATP 86) 4:6, 6:0, 6:4. Hiszpan triumfował w 1999 roku, a Francuz był najlepszy w 2005 roku.

Ruben Ramirez Hidalgo wyeliminował Andreasa Seppi (ATP 56) zwyciężając 6:4, 6:4 po dwóch godzinach i pięciu minutach walki. 31-latek z Alicante, który w 2006 roku doszedł do czwartej rundy French Open, obronił siedem z dziewięciu break pointów, sam zaś przełamał rywala cztery razy. Hidalgo wyrównał stan bezpośrednich pojedynków z Seppim na 1-1. W 2006 roku przegrał z Włochem w Walencji także na kortach ziemnych.

Riba, który przebijał się przez kwalifikacje, po ponad 2,5-godzinnym boju pokonał Portugalczyka Frederico Gila (ATP 102) 7:5, 5:7, 6:2. 21-latek z Barcelony odniósł w ten sposób trzecie zwycięstwo w cyklu ATP World Tour, a drugie w tym sezonie.

Kolejnym rywalem Riby będzie Juan Monaco (nr 3), który w ciągu 77 minut pokonał Brazylijczyka Julio Silvę (ATP 160) 6:2, 6:4 wykorzystując cztery z siedmiu break pointów. Argentyńczyk w tym roku osiągnął dwa finały na kortach ziemnych, w Buenos Aires przegrał z Tommym Robredo, a w Bastad uległ Robinowi Soderlingowi. Jego tegoroczny bilans na clayu to 26-12 i może się pochwalić drugim najlepszym wynikiem pod względem liczby wygranych spotkań na tej nawierzchni. Najwięcej zwycięstw odniósł Tommy Robredo (bilans 27-10).

pierwsza runda gry podwójnej:

Frantisek Cermak / Michal Mertinak (Czechy/Słowacja, 2) - James Cerretani / Lovro Zovko (USA/Chorwacja) 6:3, 6:0

Johan Brunstrom / Jean-Julien Rojer (Szwecja/Antyle Holenderskie, 3) - Lucas Arnold Ker / Juan Monaco (Argentyna) 4:6, 6:3, 10-4

Daniel Koellerer / Jaroslav Levinsky (Austria/Czechy) - Maximo Gonzalez / Igor Zelenay (Argentyna/Słowacja) 6:3, 6:2