PŚ w Willingen: Ryoyu Kobayashi najlepszy w treningu. Kamil Stoch dopiero 43.

Ryoyu Kobayashi był najlepszy w jedynej piątkowej serii treningowej w Willingen. Najlepszy z Polaków - Jakub Wolny zajął 12. miejsce, a dopiero 43. był Kamil Stoch, któremu przyszło skakać w trudnych warunkach.

Mateusz Kozanecki
Ryoyu Kobayashi PAP/EPA / DANIEL KOPATSCH / Na zdjęciu: Ryoyu Kobayashi
Organizatorzy konkursów Pucharu Świata w Willingen mieli na piątek bardzo ambitne plany - tego dnia miały się odbyć dwie serie treningowe, następnie konkurs drużynowy, a na koniec dnia kwalifikacje do sobotniego konkursu.

Z powodu wysokich temperatur i problemów z wiatrem część tych planów musiało zostać zweryfikowanych. Zamiast dwóch odbyła się zaledwie jedna seria treningowa, podczas której panowały zmienne warunki. Kilkukrotnie zmieniano ustawienie belki startowej, a zawodnikom raz wiało pod narty, a raz w plecy.

Względem ostatniego konkursu w Lahti w składzie reprezentacji Polski doszło do jednej zmiany. Paweł Wąsek został oddelegowany do startu w Pucharze Kontynentalnym w Oberstdorfie, a jego miejsce zajął powracający do pucharowej rywalizacji Stefan Hula.

32-latek w treningu oddał nie najgorszy skok. Wylądował na 121. metrze, ale należy podkreślić, że uśredniony pomiar wykazał podmuchy o sile 0,5 m/s z tyłu skoczni. Hula sklasyfikowany został w trzeciej dziesiątce.

Najlepiej spośród Polaków spisał się Jakub Wolny. 22-letni zawodnik osiągnął 129 metrów, co pozwoliło mu zająć 12. miejsce. W drugiej dziesiątce znalazł się jeszcze Dawid Kubacki. Stefan Hula był 22., a Maciej Kot 25.

Dopiero 43. miejsce w serii treningowej zajął Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski najpierw został ściągnięty z belki startowej, a następnie przyszło mu oddać skok w kiepskich warunkach i osiągnął jedynie 111 metrów.

Zwyciężył Ryoyu Kobayashi, który skoczył 132 metry. Na podium znaleźli się także Richard Freitag i Michael Hayboeck. Dość niespodziewanie czwarte miejsce zajął Junshiro Kobayashi.