Andreas Stjernen mistrzem Norwegii. Upadek i brązowy medal Roberta Johanssona

Andreas Stjernen zdobył w Trodheim złoty medal mistrzostw Norwegii w skokach narciarskich. Trzecie miejsce, mimo upadku, zajął Robert Johansson.

Piotr Ziemka
Andreas Stjernen Getty Images / Stanko Gruden / Na zdjęciu: Andreas Stjernen
Podczas oficjalnego treningu oraz kwalifikacji najwięcej punktów zdobył Robert Johansson. W pierwszej rundzie konkursu obrońca mistrzowskiego tytułu osiągnął na skoczni w Trondheim (K124, HS140) 141 metrów, ale upadł i zajmował siódmą lokatę. W następnej serii trzykrotnemu medaliście igrzysk olimpijskich ponownie zmierzono 141 metrów. Tym razem Johansson ustał skok i awansował na trzeci stopień podium.

Na półmetku prowadził Andreas Stjernen. W drugiej odsłonie 30-latek miał trzeci rezultat, wystarczający do utrzymania przodownictwa. Stjernen poprzednio wygrał indywidualne mistrzostwa Norwegii w marcu 2014 roku. Drugą pozycję zajmowaną po pierwszej rundzie zachował Johann Andre Forfang, który na drugim stopniu podium stanął też w poprzedniej edycji krajowego czempionatu.

Czwarty wynik dnia uzyskał Halvor Egner Granerud (trzeci po połowie zmagań). Piąty był Robin Pedersen, szósty Daniel Tande, a siódmy Anders Fannemel. Na ósmym miejscu znalazł się natomiast Thomas Aasen Markeng (kilka godzin wcześniej triumfował podczas mistrzostw Norwegii juniorów).

W eliminacjach o 50 wolnych miejsc rywalizowało 71 zawodników (67 sklasyfikowano, 4 zdyskwalifikowano).