Zamieszanie. Żyła pokrzywdzony, Kobayashi promowany. "Nic takiego nie ma miejsca!"

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / RADOSŁAW JÓŹWIAK / CYFRASPORT  / Na zdjęciu: Piotr Żyła
Newspix / RADOSŁAW JÓŹWIAK / CYFRASPORT / Na zdjęciu: Piotr Żyła
zdjęcie autora artykułu

Słabe noty dla Piotra Żyły i nieporównywalnie lepsze dla Ryoyu Kobayashiego. Tak sytuację w Pucharze Świata oceniają niektórzy dziennikarze. - Nie ma żadnego promowania - zaprzecza z przekonaniem w głosie były sędzia międzynarodowy.

- Któryś z redaktorów czasem sobie kogoś upatrzy i potem tak pisze. Powinna taka osoba skończyć kurs sędziowski i zobaczyć, jak wygląda praca podczas zawodów. Dwie sekundy na podjęcie decyzji. Jeśli są jakieś pomyłki, to właśnie dlatego - dodaje Edward Przybyła.

Podobno może też się zdarzyć, że sędzia zbyt szybko odwróci się po wylądowaniu skoczka. W tym momencie zawodnikowi odjeżdża narta, co umyka arbitrowi. - Właśnie w ten sposób Adam Małysz przegrał kiedyś w Planicy. Sędziowie nie dostrzegli, że jego rywalowi odjechała narta i nie dali mu odjemnych punktów. Polak na tym stracił.

Jednym z argumentów Przybyły na to, że sędziowie nie promują konkretnych zawodników jest rywalizacja między arbitrami. Jej autorem jest Międzynarodowa Federacja Narciarska. Otóż sędziowie za błędne oceny skoków otrzymują punkty karne. Za promowanie, a co za tym idzie zbyt wysokie ocenianie zawodnika z własnego kraju, można dostać aż trzy punkty ujemne.

- Sędziowie na pewno specjalnie tego nie robią. Z wieloma z nich się znam, rozmawiamy przy okazji zawodów. Oni nie mają złej woli - zapewnia Przybyła.

Trener i sędzia zaznacza, że trudno porównywać ze sobą skoki - szczególnie te na różne odległości. - Zawodnik dostaje wiatr z tyłu, a mimo wszelakich urządzeń różnica w wietrze na pomiarach może wynosić nawet do 1,5 metra na sekundę, i osiąga odległość 115 metrów. Nie popełnia żadnych błędów w powietrzu, pięknie ląduje, ale on nie dostanie 18. Otrzyma maksymalnie 17, 17,5. Ten sam zawodnik, jeśli trafi na wiatr z przodu, skoczy 135 metrów i dostanie 19 albo 19,5. To jest normalne.

Przybyła przyznaje jednak, że sędziom czasami zdarza się przyznawać zbyt wysokie noty skoczkom z głośnym nazwiskiem. Na takie sytuacje nabierają się jednak tylko młodzi i niedoświadczeni arbitrzy.

- Stare lisy już z tym nie mają problemu - podsumowuje Przybyła.

ZOBACZ WIDEO: Co z następcami polskich skoczków? "Wyrwa może być widoczna"

Źródło artykułu:
Czy sędziowie gorzej oceniają polskich skoczków?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (12)
avatar
Sławek Pałka
21.12.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Co Wy w ogóle piszecie?! Przecież zawodnik skaczący tyle samo, ale z podpórką, zakrawędziowaniem narty lub upadkiem nie może być ex equo z tym, co oddał tak samo długi skok, ale bez ww. problem Czytaj całość
avatar
Katon el Gordo
21.12.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
„… i nie dali mu ODJEMNYCH punktów…” Myślałem, że UJEMNYCH lub MINUSOWYCH. Ale widocznie w sportach zimowych taki okaleczony język polski to normalka. Przez lata w studio TVP w czasie biegów Ju Czytaj całość
avatar
mafRK
21.12.2018
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Noty za styl to jakieś g%wno... zlikwidować. Niech leci jak chce byle dalej. Karać za podpórki i upadki oczywiście.  
avatar
sztutowiak GKS 1951
20.12.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Sędzia też człowiek. W polskiej ekipie brak dobrego serwismena od smarowania nart. Stoch jest wolniejszy na zeskoku od rywali o ok. 1 km/godz.  
avatar
lammergeyer2
20.12.2018
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Nie wiem w ogóle są te całe noty. Kiedyś karali za skok V, bo trzeba było skakać równolegle. Wywalić wszystkich sędziów darmozjadów i niech się liczy tylko odległość i punkty karne za upadek.