PŚ w Kuusamo: Ryoyu Kobayashi z żółtą koszulką. Dwóch Polaków na podium generalki!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / TOMASZ MARKOWSKI / Na zdjęciu: Ryoyu Kobayashi
Newspix / TOMASZ MARKOWSKI / Na zdjęciu: Ryoyu Kobayashi

Zaledwie jedną serię udało się przeprowadzić podczas sobotniego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Kuusamo. Po zwycięstwo sięgnął Ryoyu Kobayashi i to on został nowym liderem klasyfikacji generalnej.

Tradycją powoli staje się, że na Rukatunturi (HS 142) rządzi wiatr. Z powodu zbyt silnych podmuchów kilkukrotnie przenoszono kwalifikacje, aby ostatecznie je odwołać. Tym samym do pierwszej, i jak się okazało jedynej, serii konkursowej przystąpiło 65 skoczków.

Po emocjonującym konkursie pierwsze zwycięstwo w karierze wywalczył Ryoyu Kobayashi. Japończyk z dorobkiem 160 punktów został nowym liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Na drugą pozycję zarówno w konkursie, jak i generalce, wskoczył Kamil Stoch, a podium zamykają Jewgienij Klimow ex aequo z Piotrem Żyłą. Rosjanin może mówić o sporym pechu. W Kuusamo zajął 31. miejsce, a do punktowanej pozycji zabrakło mu zaledwie 0,1 pkt.

Swój dorobek na Rukatunturi (HS 142) poprawiła łącznie czwórka Polaków. Oprócz Stocha i Żyły byli to jeszcze Jakub Wolny (11. miejsce) oraz Stefan Hula (20.).