Dominacja Austriaków w LPK w Stams, Tomasz Pilch znowu zdyskwalifikowany

Austriacy zdominowali konkurs Letniego Pucharu Kontynentalnego w Stams. Osiemnastą lokatę zajął Aleksander Zniszczoł. Zdyskwalifikowany został Tomasz Pilch.

Piotr Ziemka
Tomasz Pilch WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Tomasz Pilch
W czołowej siódemce znalazło się aż sześciu reprezentantów gospodarzy. Philipp Aschenwald skoczył najdalej i zdobył najwięcej punktów w obu seriach. To dla niego czwarte z rzędu miejsce w czołowej trójce zawodów Letniego Pucharu Kontynentalnego. Triumfował też w Szczyrku i Wiśle, a we Frensztacie stanął na trzecim stopniu podium.

Drugą pozycję zajął Stefan Kraft. Trzeci był Clemens Aigner, piąty Andreas Kofler, szósty Daniel Huber, a siódmy Gregor Schlierenzauer. Czwarty wynik miał Szwajcar Killian Peier.

Osiemnastą lokatę zajął Aleksander Zniszczoł, a dziewiętnastą - Przemysław Kantyka. Po pierwszej części rywalizacji najwyżej z Polaków, na czternastym miejscu, znajdował się Tomasz Pilch. W drugiej serii 17-letniego skoczka jednak zdyskwalifikowano - po raz trzeci w letnim sezonie 2018. Pilch miał nieprawidłowy kombinezon również 11 sierpnia podczas Letniej Grand Prix w Courchevel i osiem dni później w LPK we Frensztacie.

Poza czołową trzydziestką zostali sklasyfikowani: Damian Skupień (debiutujący w Pucharze Kontynentalnym), Paweł Wąsek, a także Andrzej Stękała. Odpadli też tacy skoczkowie jak: Sebastian Colloredo, Marius Lindvik i Nejc Dezman. Do rywalizacji zgłoszono 55 zawodników.

W pierwszej serii wszyscy startowali z czwartej belki. Drugą odsłonę rozpoczęto z trzeciej platformy. Przed skokami ostatniej dziesiątki obniżono rozbieg o jeden stopień.

Początek niedzielnego konkursu w Stams zaplanowano na godzinę dziesiątą.