Sara Takanashi po raz 1. w sezonie 2017/2018 wygrała konkurs Pucharu Świata

Sara Takanashi wygrała w Oberstdorfie konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich. Na drugim stopniu podium stanęła Daniela Iraschko-Stolz.

Piotr Ziemka
Sara Takanashi East News / Na zdjęciu: Sara Takanashi
W piątkowych kwalifikacjach o 40 wolnych miejsc w sobotnim konkursie rywalizowały 53 zawodniczki. Pięćdziesiąta była Anna Twardosz, a 52. - Kinga Rajda. Zarówno w eliminacjach, jak i sobotniej serii próbnej najlepiej spisała się Maren Lundby. Po pierwszej odsłonie konkursu mistrzyni olimpijska zajmowała jednak szóstą lokatę. W drugiej rundzie Norweżka miała drugi rezultat i awansowała na trzeci stopień podium.

Na półmetku prowadziła Sara Takanashi. W następnej serii Japonka uzyskała trzeci wynik - wystarczający do utrzymania przodownictwa. To dla niej pierwsze zwycięstwo w indywidualnym konkursie Pucharu Świata 2017/2018, a 54. w karierze.

Od 16 lutego 2017 roku Takanashi dzieliła pierwszą pozycję w klasyfikacji wszech czasów (uwzględniającej osiągnięcia kobiet i mężczyzn) pod względem indywidualnych zwycięstw w Pucharze Świata w skokach narciarskich z Gregorem Schlierenzauerem. Teraz 21-letnia Japonka już samotnie jest na czele.

Z czwartego miejsca zajmowanego po pierwszej części zmagań w Oberstdorfie na drugie awansowała Daniela Iraschko-Stolz. Austriaczka zdobyła najwięcej punktów w serii finałowej.

Wszystkie zawodniczki startowały z osiemnastej belki.