Robert Johansson mistrzem Norwegii na dużej skoczni, obrońca tytułu bez medalu

Robert Johansson zdobył złoty medal mistrzostw Norwegii 2018 na dużej skoczni w Oslo (K120, HS134). W konkursie uczestniczyło 64 skoczków.

Piotr Ziemka
Robert Johansson Getty Images / Ryan Pierse / Na zdjęciu: Robert Johansson
Trzykrotny medalista igrzysk olimpijskich w Pjongczangu, jako jedyny musiał w obu seriach przed swoim skokiem zejść z belki z powodu zbyt silnego wiatru. Nie przeszkodziło mu to jednak w tym, aby skakać najdalej. Robert Johansson wylądował na 137. metrze i został liderem z dorobkiem 156,8 punktu. Po nim wystąpił w pierwszej rundzie tylko obrońca mistrzowskiego tytułu - Daniel Andre Tande. Mistrz świata w lotach narciarskich zajął tym razem szóstą lokatę.

W drugiej odsłonie rywalizacji Johansson też spisał się najlepiej - uzyskał 135 metrów i zwyciężył z dorobkiem ponad 300-punktowym.

Drugie miejsce zajmowane na półmetku utrzymał Johann Andre Forfang. Brązowy medal zdobył Marius Lindvik. Trzeci wynik w pierwszej części zmagań miał Anders Fannemel. Ostatecznie zajął piątą lokatę. W drugiej rundzie wyprzedzili go Lindvik oraz Joacim Oedegaard Bjoereng. Duży spadek - z ósmego miejsca na szesnaste - zaliczył Andreas Stjernen. Dwudziesty był natomiast Tom Hilde.

Konkurs rozpoczęto z czternastej belki. Ostatnich 21 zawodników w pierwszej serii ruszało z rozbiegu niższego o trzy stopnie. W drugiej rundzie z czternastej platformy startowali skoczkowie zajmujący na półmetku pozycje od trzydziestej do jedenastej. Dla czołowej dziesiątki ustawiono jedenastą bramkę.

Mistrzostwa Norwegii 2018 były pierwotnie zaplanowane nie na ostatni dzień lutego, ale na 31 stycznia. Wtedy jednak nie przeprowadzono zmagań z powodu silnego wiatru.