MŚ w lotach: Czwarta seria odwołana! Peter Prevc mistrzem świata w lotach!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix /  / Na zdjęciu: Peter Prevc
Newspix / / Na zdjęciu: Peter Prevc

Z powodu zbyt silnego wiatru została odwołana czwarta kolejka MŚ w lotach w Bad Mitterndorf. Za oficjalne wyniki uznano rezultaty po trzeciej kolejce. Złoto zdobył Peter Prevc, a dwa kolejne miejsca wywalczyli Kenneth Gangnes i Stefan Kraft.

Pogoda uznała, że w trzeciej kolejce skoczkowie stworzyli na tyle pasjonujące widowisko, że do wyłonienia triumfatora nie potrzeba już czwartej, finałowej serii. Wiatr na obiekcie w Bad Mitterndorf znacznie przybrał na sile, a do tego wiał z różnych kierunków. Meteorolodzy przewidywali także coraz obfitsze opady śniegu. W związku z tym, jury zawodów podjęło jedyną rozsądną w tej sytuacji decyzję i zakończyło zawody.

Mistrzem świata w lotach narciarskich 2016 został Peter Prevc. Po piątkowej rywalizacji Słoweniec zajmował drugą lokatę ze stratą 1,3 punktu do prowadzącego Kennetha Gangnesa. W sobotę triumfator 64. Turnieju Czterech Skoczni wspiął się jednak na wyżyny swoich umiejętności. Z 14. belki Prevc uzyskał aż 244 metry, poprawiając tym samym swój własny rekord obiektu, ustanowiony... w piątek.

Gangnes musi zadowolić się srebrnym medale, co i tak jest dla Norwega największym osiągnięciem w karierze. Podopieczny Alexandra Stoeckla zrobił co mógł, ale musiał uznać wyższość fenomenalnego w tym sezonie Słoweńca. Brązowy medal przypadł w udziale Stefanowi Kraftowi. Austriak skakał bardzo równo i daleko, co zaowocowało jego pierwszym krążkiem indywidualnym w tych zawodach.

Na szóstej pozycji rywalizację ukończył obrońca tytułu Severin Freund. W sobotę Niemiec uzyskał 223,5 metra, co pozwoliło mu przesunąć się o jedna pozycję w górę klasyfikacji.

Mimo że w zawodach nie wystąpił Kamil Stoch, polscy kibice nie mogli narzekać na nudę. Świetnie, pod nieobecność dwukrotnego mistrza olimpijskiego, spisał się Dawid Kubacki. Urodzony w Nowym Targu skoczek trzykrotnie przekroczył barierę 200. metra i zasłużenie uplasował się na 15. miejscu. W czołowej trzydziestce konkursu znalazło się także miejsce dla Stefana Huli i Klemensa Murańki, którzy w sobotniej serii uzyskali odpowiednio 190,5 oraz 142 metry.

Mistrzostwa globu zakończą się niedzielnym konkursem drużynowym. Seria próbna ma rozpocząć się o 13:00. O godzinie 14:15 wyznaczono start pierwszej kolejki. Rywalizacja zespołowa stoi jednak pod znakiem zapytanie, bowiem meteorolodzy przewidują, podobnie jak w sobotę, dość mocny wiatr i opady śniegu.