TCS w Innsbrucku: Na półmetku prowadził Peter Prevc, przeciętni Polacy

Słoweniec szybko zapomniał o nieudanej serii próbnej. Po uzyskaniu, w trudnych warunkach, 125 metrów Prevc wygrał premierową serię trzeciego konkursu 64. TCS. Severin Freund jest 3., a do finału awansowało trzech Polaków.

Szymon Łożyński
PAP/EPA / EPA/DANIEL KARMANN
Biało-Czerwoni spisali się jednak słabiej niż w sobotnich kwalifikacjach. Na półmetku, z Polaków najwyższe, 19. miejsce, zajmował Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski pokonał w parze Tilena Bartola, ale 118,5 metra nie wystarczyło do nawiązania równorzędnej walki z najlepszymi. Ze swoim przeciwnikiem uporał się także Stefan Hula. Urodzony w Szczyrku zawodnik oddał jednak przeciętną próbę (114,5 metra).

Do drugiej serii, z trzeciego miejsca wśród szczęśliwych przegranych, awansował Dawid Kubacki. Podopieczny Macieja Maciusiaka przegrał rywalizację z Tomem Hilde, ale 118,5 metra było wystarczającym rezultatem do finału. Po raz kolejny zawiódł Maciej Kot. Zawodnik AZS-u Zakopane skoczył tylko 115 metrów, przegrał z Andreasem Wankiem i zajął 35. pozycję.

Coraz bliżej końcowej wiktorii w 64. Turnieju Czterech Skoczni jest Peter Prevc. Słoweniec przestraszył swoich fanów w niedzielnym treningu, kiedy uzyskał tylko 115,5 metra. Podopieczny Gorana Janusa utrzymał jednak nerwy na wodzy. W ostatniej parze pierwszej kolejki, główny zainteresowany zdecydowanie wygrał pojedynek z Michaelem Hayboeckiem i na półmetku prowadził w zawodach. Słoweniec uzyskał 125 metrów, a Austriak, który był siódmy po pierwszej serii, 119 metrów.

Przed finałem niedzielnych zmagań drugie miejsce zajmował Kenneth Gangnes. Norweg tracił do Prevca 3,7 punktu. Na trzeciej pozycji plasował się, zwycięzca serii próbnej, Severin Freund. Niemiec uzyskał 122,5 metra i tracił 5,7 punktu do lidera.

W pierwszej kolejce wszyscy zawodnicy skakali z belki startowej o numerze osiem. Po zakończeniu premierowej serii można już stwierdzić, że decyzja arbitrów była zbyt asekuracyjna. Większość skoczków skakała bowiem przy delikatnym wietrze w plecy i przy niskich prędkościach na rozbiegu nie była w stanie dolecieć nawet do 120 metra.