Kamil Stoch trzeci w kwalifikacjach na Letalnicy, czwarta pozycja Piotra Żyły

Kamil Stoch zajął trzecie miejsce w kwalifikacjach do piątkowego konkursu Pucharu Świata w Planicy. Na czwartej pozycji uplasował się Piotr Żyła.

Kamil Stoch w sezonie 2014/2015 nie skakał w konkursach Pucharu Świata na mamucich obiektach w Tauplitz i w Vikersund dlatego w kwalifikacjach w Planicy wystartował z dziewiątym numerem startowym. Polak rozpoczynał najazd na próg z dziewiątej belki i wylądował na 217. metrze. Piotr Żyła ruszał z jedenastej bramki i skoczył 218,5 metra. [ad=rectangle] Pierwszą lokatę w kwalifikacjach wywalczył Anze Semenic. Słoweniec w sezonie 2014/2015 wygrał klasyfikację generalną Pucharu Kontynentalnego. Świetnie na Letalnicy radził już sobie podczas dwóch serii treningowych rozegranych przed eliminacjami. W pierwszym skoku Semenic lotem na odległość 229 metrów ustanowił rekord życiowy. W kwalifikacjach uzyskał 225 m.

W konkursach lotów narciarskich uczestniczyć może 40 skoczków (30 z eliminacji i 10 mających zapewnioną kwalifikację). Awans do piątkowego konkursu uzyskało 41 zawodników, bo na 30. pozycji ex aequo uplasowali się Anze Lanisek i Władimir Zografski. 28. był Klemens Murańka, 29. zaś - Dawid Kubacki.

Po zakończeniu kwalifikacji loty oddali zawodnicy mający zapewniony awans. Najdalej z nich poszybował Peter Prevc, który uzyskał 238,5 metra. Stefan Kraft miał 237,5 metra, a Jurij Tepes - 233,5. Na starcie nie stanął lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata - Severin Freund.