Bardal zwycięzcą konkursu LGP w Ałmatach

Anders Bardal wygrał czwarty w historii konkurs Letniej Grand Prix w Ałmatach. Drugie miejsce zajął Jernej Damjan, a trzecie - Antonin Hajek. Polacy nie startowali.

Piotr Ziemka

Anders Bardal prowadził już po pierwszej serii, w której skoczył 131 metrów. W drugim skoku uzyskał 135,5 metra i utrzymał prowadzenie. To drugie zwycięstwo Norwega w Letniej Grand Prix 2013 i trzecie z rzędu miejsce na podium. W Niżnym Tagile był on pierwszy oraz trzeci. Po pierwszej kolejce na czwartej pozycji plasował się Jernej Damjan. W drugiej serii Słoweniec uzyskał aż 139,5 m i awansował na drugą pozycję. Damjan również po raz trzeci latem 2013 roku stanął na "pudle" konkursu zaliczanego do klasyfikacji generalnej Letniej Grand Prix.

13. lokatę zajął Rune Velta, który do drugiej serii awansował z 30. wynikiem. Na 14. pozycji uplasował się 35-letni Martin Schmitt. W konkursie wzięło udział pięciu zawodników z Kazachstanu. Najlepiej z gospodarzy się Marat Żaparow, który uplasował się na 42. miejscu. Do zawodów zgłoszono 49 zawodników, więc nie rozegrano kwalifikacji.

Damjan awansował na drugą pozycję w klasyfikacji LGP. Uzyskał on 339 punktów, a prowadzący w "generalce" Andreas Wellinger zgromadził 340 "oczek". Niemiec w Kazachstanie nie startuje. Bardala wyprzedza teraz już tylko trzech zawodników. Do końca zmagań pozostały jeszcze trzy konkursy, które odbędą się w: Ałmatach, Hinzenbach i Klingenthal.