Dominacja Niemców w konkursie letniej Grand Prix w Courchevel, Kamil Stoch czwarty

Reprezentanci Niemiec zajęli wszystkie miejsca na podium w konkursie letniej Grand Prix w skokach narciarskich w Courchevel. Zwycięzcą został Andreas Wellinger. Czwarte miejsce zajął Kamil Stoch.

Daniel Ludwiński

Niemieccy skoczkowie już po pierwszej serii zajmowali trzy pierwsze pozycje, a druga kolejka niczego już pod tym względem nie zmieniła. Szczególne wrażenie może robić dyspozycja Andreasa Wellingera, który startując w żółtej koszulce lidera letniego cyklu dosłownie znokautował konkurencję. Młody skoczek uzyskał fantastyczną notę 310,4 punktu i nad kolejnym zawodnikiem osiągnął przewagę wynoszącą aż 28,8 pkt. Wellinger nie miał może skoków wyraźnie dalszych od rywali, jednak w połączeniu z notami za styl i przelicznikami za wiatr oraz belkę startową różnica punktowa okazała się już bardzo wyraźna.

Obok swojego młodszego kolegi z reprezentacji na podium stanęli też Andreas Wank i Michael Neumayer. Dwaj kolejni Niemcy stracili do Wellingera wiele, jednak między nimi samymi różnice punktowe były już minimalne, podobnie jak między Neumayerem, a sklasyfikowanym na czwartym miejscu Kamilem Stochem.

Lider naszej kadry oddał dwa udane skoki, lecz do podium minimalnie jednak zabrakło. Rozgrywany w czwartkowy wieczór konkurs był bardzo dobry także w wykonaniu pozostałych Polaków. W czołowej dziesiątce znaleźli się jeszcze Dawid Kubacki, Jan Ziobro i Maciej Kot, natomiast tuż za nią sklasyfikowany został Piotr Żyła. Drużynowo Polacy przegraliby w tych zawodach tylko z Niemcami.

Ponownie po wznowieniu kariery nieźle wypadł Janne Ahonen. Fiński weteran nie był co prawda czołową postacią konkursu w Courchevel, jednak piętnaste miejsce to przyzwoity rezultat.

Kolejny konkurs letniej Grand Prix 2013 odbędzie się w sobotę w szwajcarskim Einsiedeln.