Zwycięstwo Andersa Jacobsena w LPK w Kranju, piąte miejsce Bartłomieja Kłuska

Anders Jacobsen wygrał konkurs Letniego Pucharu Kontynentalnego w Kranju. Drugie miejsce zajął Juri Tepes, a trzecie - Peter Prevc. Najlepiej z Polaków spisał się Bartłomiej Kłusek, który był piąty.

55.Szymon SzostokPolska89,590,6

Tradycyjnie, na początku lipca odbyły się zawody Letniego Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich w Słowenii. W XXI wieku w tym kraju zawsze inaugurowano PK na igielicie. Jednak latem 2012 roku pierwszy oraz drugi konkurs odbył się w austriackim Stams. Kolejne zawody rozegrano w słoweńskim Kranju. Zwyciężył Anders Jacobsen  z Norwegii. Drugie miejsce zajął reprezentant gospodarzy - Jurij Tepes.

Po pierwszej serii Jacobsen plasował się na siódmym miejscu. W drugim skoku uzyskał 111 metrów. Ta odległość pozwoliła mu zostać triumfatorem. Duży awans zaliczył też Peter Prevc, który z siedemnastego miejsca awansował na trzecią pozycję, dzięki najlepszej odległości konkursu, czyli 112,5 m. Liderem na półmetku był Tepes. W najlepszej dziesiątce znalazło się czterech Słoweńców, bo szósty był Tomaz Naglic, a dziesiąty - Robert Hrgota. Najlepiej z Polaków spisał się Bartłomiej Kłusek, który uplasował się na piątej pozycji. Tuż przed nim znalazł się triumfator drugiego konkursu ze Stams - Lukas Mueller. Zwycięzca inauguracyjnych zawodów - Mackenzie Boyd-Clowes był siódmy.

12. miejsce zajął Krzysztof Biegun. Trzeci raz w LPK 2012 punktowali sklasyfikowany na 18. pozycji Marcin Bachleda oraz 23. Dawid Kubacki. Tuż za Kubackim uplasował się Martin Schmitt z Niemiec. Cztery punkty do klasyfikacji generalnej za 27. lokatę otrzymał Aleksander Zniszczoł. W Słowenii, tak jak w Austrii, zdyskwalifikowano kilkunastu zawodników. Tego powodem są nowe przepisy dotyczące kombinezonów. Tym razem w gronie zdyskwalifikowanych znaleźli się między innymi Robert Kranjec oraz David Lazzaroni. Urodzony w 1985 roku Francuz wrócił do rywalizacji po ponad dwóch latach przerwy. Poprzednio w międzynarodowych zawodach brał udział w marcu 2010 roku. Skakał zimą 2012, ale jedynie podczas krajowych konkursów.