Liga Narodów. Oceny po Francja - Polska. Kolejny świetny środkowy wśród Biało-Czerwonych. Norbert Huber show

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / volleyball.world / Na zdjęciu od prawej Norbert Huber
Materiały prasowe / volleyball.world / Na zdjęciu od prawej Norbert Huber

W eksperymentalnym składzie zagrali polscy siatkarze w meczu z Francją w 4. kolejce Ligi Narodów i przegrali 1:3. Dwóch Biało-Czerwonych, mimo porażki, wykorzystało swoje szanse. To Marcin Komenda i Norbert Huber, który szalał na środku siatki.

Rozgrywający

Marcin Komenda - 4 Fabian Drzyzga - bez oceny

Marcin Komenda nie bał się grać środkiem. Zauważył świetną dyspozycję Norberta Hubera i kierował do niego wiele piłek. W ataku reagował na to, co działo się na boisku. Gdy w trzecim secie dobrze grał Maciej Muzaj, wycisnął wiele z atakującego. Znakomicie Komenda spisał się w bloku, gdzie zapunktował cztery razy.

Skala ocen: 1 - bardzo słabo, 2 - słabo, 3 - przeciętnie, 4 - dobrze, 5 - bardzo dobrze, 6 - rewelacyjnie

Atakujący

Maciej Muzaj - 3 Dawid Konarski - 2

W wyjściowym składzie Polaków, jako jedynym z doświadczonych graczy, był Dawid Konarski. To na niewiele się jednak zdało. 29-latek nie straszył zagrywką, w ataku grał miękko (4/12, 33 procent). Cierpliwość do Konarskiego Heynenowi skończyła się w trzecim secie, gdy na parkiet wszedł Maciej Muzaj.

Wrocławianin wprowadził sporo ożywienia. Kończył kolejne piłki i mocno przyczynił się do wygrania przez Biało-Czerwonych trzeciej partii. W czwartej Muzaj obniżył jednak poziom swojej gry i ostatecznie skończył mecz ze statystyką 9/28, 32 procent skuteczności.

Sprawdź tabelę Ligi Narodów 2019 po porażce Polski z Francją [nextpage]

Środkowi

Norbert Huber - 4,5 Michał Szalacha - 3,5 Mateusz Bieniek - 3 Piotr Nowakowski - bez oceny

Wspomnieliśmy już, że znakomicie na środku siatki układała się w piątek współpraca pomiędzy Marcinem Komendą i Norbertem Huberem. I to właśnie zaledwie 20-letni środkowy był najlepszym graczem Biało-Czerwonych. Od początku meczu znakomicie atakował. Posłał kilka siatkarskich gwoździ i później grało mu się już łatwiej. Ostatecznie skończył 12 z 18 posłanych do niego piłek i zdobył 4 punkty blokiem.

Dobrze na środku siatki radził sobie także Michała Szalacha. Niestety na początku trzeciego seta doznał kontuzji palca. Do tego momentu miał imponujące statystyki w ataku (3/4) i 2 punkty zdobyte w bloku. Za Szalachę wszedł Bieniek. Tradycyjnie nie był zbyt widoczny w bloku, ale w trzecim secie pomógł zespołowi w ataku, zwłaszcza przy meczbolu dla Francuzów.

[nextpage]

Przyjmujący

Tomasz Fornal - 3 Piotr Łukasik - 3 Bartosz Kwolek - bez oceny Bartosz Bednorz - bez oceny

Heynen nie bał się i postawił na przyjęciu, bardzo ważnej w siatkówce pozycji, na dwóch mało doświadczonych jeszcze w kadrze siatkarzy. Fornal od początku nie miał łatwego zadania. Był mocno ostrzeliwany serwisem przez Francuzów, ale poradził sobie dobrze (54 procent przyjęcia pozytywnego). Znacznie słabiej było w ataku, gdzie skończył tylko 9 z 26 posłanych do niego piłek.

Podobne statystyki zanotował Piotr Łukasik. Na siatce również skończył 9 piłek na 25 szans, a w przyjęciu odbierał z ponad 50-procentową skutecznością. Tyle tylko, że zarówno w pierwszym jak i drugim secie zabrakło punktów Łukasika w samej końcówce, gdy Biało-Czerwoni walczyli na przewagi z Francuzami.  [nextpage]

Libero

Jakub Popiwczak - 4 Paweł Zatorski - bez oceny

Popiwczak obok Tomasza Fornala był najbardziej zapracowanym Polakiem w przyjęciu. Poradził sobie jednak bardzo dobrze. Statystycy przy jego nazwisku zapisali aż 60 procent pozytywnego przyjęcia i prawie 40 procent perfekcyjnego. Do tego kilka razy znakomicie obronił, a potrafił także wystawić sytuacyjną piłkę tak, że koledzy skutecznie atakowali.