Liga Narodów Kobiet. Mistrzynie gonitwy. Oceny po meczu Polska - Niemcy

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Krzysztof Świderski / Polskie siatkarki blokują reprezentantkę Niemiec
PAP / Krzysztof Świderski / Polskie siatkarki blokują reprezentantkę Niemiec

Polskie siatkarski pokonały kadrę Niemiec 3:1 w drugim spotkaniu turnieju Ligi Narodów Kobiet w Opolu. Łatwo nie było, bo nasze rodaczki wiele razy musiały gonić wynik, ale podołały one różnym trudnościom.

Siatkarki reprezentacji Polski

[b]

Liczyło się tylko zwycięstwo[/b]

- Znamy tę drużynę bardzo dobrze. Często ze sobą gramy, co ma swoje plusy i minusy. W ich kadrze brakuje dwóch czołowych zawodniczek. Będziemy faworytem, ale to od nas zależy czy zakończymy mecz zwycięsko. Niemki zapewne się przed nami nie położą. Będą chciały się odgryźć za porażkę z Montreux, dlatego możemy spodziewać się trudnego pojedynku - mówiła przed starciem z Niemkami Malwina Smarzek. Polskim siatkarkom bardzo zależało na wygranej z reprezentantkami naszego zachodniego sąsiada po wtorkowej przegranej z Włoszkami (2:3).

Joanna Wołosz (nr 14)

Rozgrywające

Joanna Wołosz - 3,5

Marlena Pleśnierowicz - 4

Wołosz grała podobnie do swojej vis a vis z kadry Niemiec: obciążenie atakiem dwóch najlepszych dostępnych opcji, a korzystanie z reszty zawodniczek po swojej stronie było dość oszczędne. Taka taktyka miała swoje plusy i minusy, co widać było zwłaszcza w trzecim i czwartym secie. Na szczęście w odwodzie była Marlena Pleśnierowicz, która wchodziła w trudnych momentach na boisko i dawała sporo od siebie (choć oczywiście Smarzek była opcją numer jeden).

Malwina Smarzek

Atakująca

Malwina Smarzek - 5

Trudno było mieć jakiekolwiek zastrzeżenia do najważniejszego elementu w układance Jacka Nawrockiego. 28 punktów na aż 65 ataków, 3 ważne bloki, as i branie na siebie sporej odpowiedzialności za powodzenie drużyny w decydujących akcjach - do takich występów Smarzek jesteśmy przyzwyczajeni i należy się cieszyć, że bombardierka Biało-Czerwonych nie ma zwyczaju zawodzić.

Liga Narodów Kobiet: zwycięstwo Polek z Niemkami za trzy punkty. Sprawdź pozycje Biało-Czerwonych w tabeli

Agnieszka Kąkolewska

Środkowe

Kamila Witkowska - 3

Agnieszka Kąkolewska - 3,5

Klaudia Alagierska - 4,5

Środek siatki był największa bolączką Polek przez większość meczu, co było widać zwłaszcza po Kąkolewskiej, przeplatającej bardzo udane fragmenty meczu, choćby w trzecim secie, z zadziwiającą nieporadnością. Kamila Witkowska spisywała się od niej zdecydowanie lepiej w ataku, ale brakowało jej punktowego bloku, dlatego Jacek Nawrocki zdecydował się na super rezerwową Alagierską i to była najlepsza możliwa decyzja. Zagrywki i bloki mistrzyni Polski w końcówce trzeciego i czwartego seta były na wagę złota.

Natalia Mędrzyk

Przyjmujące

Natalia Mędrzyk - 4

Martyna Grajber - 3

Jak na przyjmującą, która większość sezonu spędziła w kwadracie rezerwowych, Mędrzyk nadzwyczaj dobrze radzi sobie w roli podstawowej skrzydłowej kadry. Została odciążona od przyjęcia i dzięki temu mogła rozwinąć skrzydła w ataku (15/34). Martynie Grajber poszło w ofensywie zdecydowanie gorzej (3/14), za to w przyjęciu i obronie przez większość meczu robiła swoje i w tych elementach nie można mieć było do niej większych uwag.

Na środku Paulina Maj-Erwardt

Libero

Paulina Maj-Erwardt - 3,5

W pierwszych dwóch setach odstawała od Grajber w skuteczności przyjęcia, miała też na koncie zagrywki, które powinna przyjąć. Ale im dłużej trwał mecz i im bardziej przybierał on dramatyczny obrót, przydatność Maj-Erwardt rosła i widać było, że drużyna może na nią liczyć także w obronie.