LŚ 2009: Prezentacja zespołów grupy B

Zdjęcie okładkowe artykułu: Taras Chtiej w 2011 roku zdobył złoty medal Ligi Światowej
Taras Chtiej w 2011 roku zdobył złoty medal Ligi Światowej
zdjęcie autora artykułu

Rywalizacja o pierwsze miejsce w grupie B zapowiada się niezwykle ciekawie. O najwyższą lokatę najprawdopodobniej walczyć będą reprezentacje Francji i Serbii. Ci ostatni awans do Final Six mają już zapewniony, gdyż będą gospodarzem turnieju. O trzecie miejsce rywalizować będą zespoły Argentyny i Korei, chociaż nie należy odbierać im szans na sprawienie niespodzianki.

W tym artykule dowiesz się o:

Francja - tym razem się uda?

Siatkarze Phillipa Blain'a przygodę z Ligą Światową rozpoczęli w 1990 roku plasując się na 5 miejscu. Następnie na 6 lat zniknęli z rozgrywek. Powrót do "światówki" nie był dla nich zbyt udany, reprezentacja uplasowała się na 7. miejscu. Kolejne lata nie przyniosły znaczącej poprawy, Francuzi zaledwie pięć razy znajdowali się w Final Six. Największy sukces reprezentacja osiągnęła w 2006 roku, kiedy to zdobyła srebrny medal w finale ulegając w pięciu setach Brazylijczykom. Mimo iż francuski zespół tylko raz zdobył medal w Lidze Światowej, co roku zaliczany jest do grona faworytów.

W drużynie Phillipa Blain'a na próżno szukać gwiazdorstwa. Gra reprezentacji Francji w dużej mierze opiera się na zespołowości. Zawodnicy imponują poświęceniem w obronie, zaskakują także rywali technicznymi atakami. Jest to niewątpliwie jeden z najlepiej broniących zespołów na świecie, a to za sprawą świetnego libero Jeana-Francois Exigi. Dużą rolę w defensywie odgrywa Stephane Antiga, przyjmujący bełchatowskiej Skry. Do pewniaków należą także Guillaume Samica (znany z występów w Jastrzębskim Węglu) oraz jeden z najlepszych rozgrywających młodego pokolenia Pierre Pujol.

Niewątpliwie Francuzi są drużyną, która ma skład umożliwiający grę w finałach rozgrywek. Nieudane występy na Mistrzostwach Europy i brak zespołu na Olimpiadzie, są dodatkową mobilizacją dla podopiecznych Phillipa Blain'a. Jeżeli z gry nie zostanie wyeliminowany żaden z podstawowych zawodników, Francja jest w stanie walczyć o najwyższe lokaty.

Skład Francji na LŚ 2009:

1. Yannick Bazin

2. Ludovic Castard

3. Gérald Hardy-Dessources

4. Antonin Rouzier

5. Romain Vadeleux

6. Jean-Philippe

7. Stéphane Antiga

8. Marien Moreau

9. Guillaume Samica

10. Jean-Stéphane Tolar

11. Loïc Le Marrec

12. Nicolas Marechal

13. Pierre Pujol

14. Loic Geiler

15. Baptiste Geiler

16. Emmanuel Ragondet

17. Oliver Kieffer

18. Jean-François Exiga

19. Edouard Rowlandson

Serbia - skazana na sukces?

Drużyna z Półwyspu Bałkańskiego w Lidze Światowej wystąpi po raz trzeci. Siatkarze, którzy obecnie grają w serbskim zespole, dawniej reprezentowali Jugosławię, a później Serbię i Czarnogórę. Zeszłoroczny występ Serbia może uznać za bardzo udany. Drużyna Igora Kolakovica zdobyła srebrny medal w finale ulegając Stanom Zjednoczonym 3:1. Jest to jak do tej pory najlepszy wynik zespołu.

Od kiedy w zespole nastąpiła zmiana pokoleniowa, o jej sile stanowią Novica Bjelica, Marko Podrascanin, Nikola Kovacević. Młodzi siatkarze na stałe zadomowili się w pierszej szóstce. Doświadczony Ivan Miljkovic doczekał się godnego następcy, Dejana Bojovica, jednak i tak pozostaje filarem serbskiej drużyny. Ważną postacią jest także znany z gry w Treflu Gdańsk, Marko Samardzic. Nowi zawodnicy mogą jednak dalej liczyć na wsparcie weteranów, Nicoli Grbica i Andrija Gerica, którzy mimo wieku, nadal imponują wysoką formą.

Reprezentacja Serbii jest drużyną, która awansu do Final Six jest pewna. Władze FIVB postanowiły powierzyć jej organizację turnieju finałowego, mimo to drużyna Igora Kolakovica będzie chciała pokazać się z jak najlepszej strony. O jej sile stanowią teraz młodzi gracze, którzy zdążyli już nabrać boiskowego doświadczenia. Poza tym serbską siatkówkę cechuje nieustępliwość, wielka wola walki, cierpliwość oraz umiejętność koncentracji i współdziałania.

Skład Serbii na LŚ 2009:

1. Nikola Kovacevic

2. Goran Maric

3. Novica Bjelica

4. Bojan Janic

5. Vlado Petkovic

6. Milos Terzic

7. Dragan Stankovic

8. Marko Samardzic

9. Nikola Grbic

10. Milos Nikic

11. Mihajlo Mitic

12. Andrija Geric

13. Tomislav Dokic

14. Ivan Miljkovic

15. Sasa Starovic

16. Nemanja Petric

17. Borislav Petrovic

18. Marko Podrascanin

19. Nikola Rosic

Korea - zrobią pierwszy krok?

Reprezentacja Korei jest drużyną, której nikt nie daje większych szans na wyjście z grupy. Zespół ten nigdy nie wywalczył miejsca w czołowej 6-tce rozgrywek. Do Ligi Światowej Koreańczycy powrócili w 2006 roku, po 8 latach absencji, wygrywając 4 spotkania. W następnym sezonie wygrali 3 mecze, a przegrali 9, jednak ich postawa świadczyła o tym, że staną się drużyną liczącą się w świecie. Momentem, w którym wielu rzeczywiście w to uwierzyło, była pięciosetowa batalia stoczona z Brazylią.

Drużyna Korei tak jak wszystkie zespoły azjatyckie, gra siatkówkę bardzo dynamiczną i miłą dla oka. Mimo niezbyt dobrych warunków fizycznych, reprezentacja jest w stanie stoczyć w miarę wyrównany pojedynek z najlepszymi. Dzięki bardzo dobrej grze obronnej i konsekwencji, są w stanie wyprowadzić z równowagi najwytrwalszych graczy. W tym roku zespół dokonał przemiany pokoleniowej. Młodzi zawodnicy mogą zagrać bardzo dobrze, po czym w następnym meczu mogą być cieniem samych siebie, dlatego też nie wiadomo co Korea pokaże tym razem. Wyróżniającym się graczem jest Moon, który jeśli będzie w tak dobrej dyspozycji jak w poprzednich latach, umożliwi reprezentacja Korei stoczyć wyrównaną walkę z grupowymi rywalami.

Wielokrotnie mogliśmy się przekonać, że drużyny, na które nikt nie stawiał, są w stanie sprawić kilka niespodzianek. Korea ma na to tym większe szanse, że za główny cel postawiła sobie kwalifikacje do Olimpiady w Londynie. Udział w Lidze Światowej jest jedynie etapem przygotowań, jednak dobry występ może być pierwszym krokiem na drodze do obranego celu.

Skład Korei na LŚ 2009:

1. Si-Hyoung Lim (Lim)

2. Chul-Woo Park (Park)

3. Young-Min Kwon (Kwon)

4. Sung-Min Moon (Moon)

5. Oh-Hyun Yeo (Yeo)

6. Tae-Woong Choi (Choi)

7. Sun-Kyu Lee (S.K. Lee)

8. Hyun-Yong Ha (H.Y. Ha)

9. Young-Soo Shin (Y.Soo Shin)

10. Bong-Woo Yun (B.W. Yun)

11. Dong-Jin Kang (Kang)

12. Byung-Il Song (Song)

13. Hee-Jin Ko (Ko)

14. Yo-Han Kim (Y.H. Kim)

15. Sun-Soo Han (Han)

16. Hak-Min Kim (H.M. Kim)

17. Kyoung-Min Ha (K.M. Ha)

18. Yung-Suk Shin (Y.S. Shin)

19. Kang-Joo Lee (K.J. Lee)

Argentyna - nowy trener nowa jakość?

Argentyna zaczęła występować w Lidze Światowej w 1996 roku i uczestniczyła w niej przez trzy kolejne edycje. W 1999 roku znalazła się w najlepszej 6-tce, co było największym sukcesem reprezentacji. Dwa lata temu Argentyna zaliczyła dobry występ wygrywając siedem spotkań. Nie pozwoliło to jednak nawet na awans na trzecie miejsce w grupie.

Oczekiwania w stosunku do reprezentacji Argentyny są duże od kiedy trenerem został Javier Weber. Zespół umocnił się także w pozostałych formacjach trenerskich, zatrudnił ludzi świetnie znających się na taktyce gry. Ponad to reprezentacja została przebudowana personalnie. Weteranów zastąpili obiecujący siatkarze. Wiecznie młodzi Alejandro Spajic i Pablo Meana powtórnie włożyli niebiesko-białe koszulki i wraz z nowymi gwiazdami Rodrigo Quirogą, Guillermo Garcią i Luciano De Cecco, postanowili pomóc reprezentacji. W rezultacie powstał zwarty i zbalansowany zespół, który jest w stanie nawiązać walkę z grupowymi rywalami.

Odnowiona ekipa pozwoliła na nowo uwierzyć, że drużyna będzie zdolna rywalizować z najlepszymi. Już niedługo przekonamy się jak marzenia skonfrontują się z rzeczywistością. Realnym wydaje się wyrównana walka z Koreą i zajęcie trzeciego miejsca w grupie. Prawie pewnym jest, że Francja i Serbia są poza zasięgiem dopiero budującej się reprezentacji Argentyny.

Skład Argentyny na LŚ 2009:

1. Gabriel Adrián Arroyo

2. Javier Filardi

3. Martín Esteban Blanco Costa

4. Lucas Samuel Ocampo

5. Nicolás Uriarte

6. Gustavo Federico Scholtis

7. Gustavo Federico Porporatto

8. Demian Javier Gonzalez

9. Rodrigo Daniel Quiroga

10. Alejandro Spajic

11. Facundo Conte

12. Leandro Martín Concina

13. Federico Hernán Pereyra

14. Guillermo Gabriel Garcia

15. Luciano De Cecco

16. Alexis Ruben Gonzalez

17. Pablo Meana

18. Lucas Matías Chavez

19. Sebastian Rodrigo Solé

Źródło artykułu: