Liga Mistrzyń: Joanna Wołosz najlepszą rozgrywającą! Wysokie miejsca siatkarek polskich ekip w rankingach

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Joanna Wołosz
WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Joanna Wołosz

Choć w turnieju finałowym Ligi Mistrzyń zabrakło polskich zespołów, to w końcowych rankingach siatkarki z naszego kraju zajęły wysokie lokaty.

Rozgrywki Ligi Mistrzyń dobiegły końca. Po trofeum sięgnął VakifBank Stambuł, pokonując w wielkim finale Imoco Volley Conegliano, zaś brąz przypadł w udziale Eczacibasi Vitra Stambuł.

Polskie zespoły - Chemik Police i Tauron MKS Dąbrowa Górnicza - swój udział w LM zakończyły na fazie grupowej. Mimo to siatkarki obu drużyn znalazły się wśród najskuteczniejszych zawodniczek całych rozgrywek.

Najlepiej punktujące

Bezsprzecznie najlepiej punktującą pucharu była Tijana Bosković, autorka 221 "oczek". W tej klasyfikacji wysokie 6. miejsce zajęła Helena Horka, motor napędowy MKS-u (179 punktów). Na 19. pozycji uplasowała się jej koleżanka z drużyny, Kamila Ganszczyk (107 punktów), a na 33. lokacie znalazła się reprezentantka Chemika - Malwina Smarzek (84 punkty).

95.Anna WerblińskaChemik Police392,29

Pod uwagę zostało wziętych 100 najlepszych zawodniczek.

Najlepiej zagrywające

Również w polu zagrywki królowała Bosković, która posłała 26 asów. W tej klasyfikacji całe podium należy do siatkarek Eczacibasi Vitra Stambuł! Bosković towarzyszą Jordan Larson i znana z występów w Orlen Lidze Rachael Adams.

Biorąc pod uwagę serwis, lepiej od mistrzyń Polski spisały się dąbrowianki. W pierwszej "piętnasce" są aż dwie zawodniczki MKS-u: Daria Paszek i Kamila Ganszczyk. Nieznacznie niżej została sklasyfikowana środkowa Chemika, Stefana Veljković.

Najlepiej atakujące

Temu zestawieniu przewodzi jedna z wielkich gwiazd światowej siatkówki, Natalia Gonczarowa, która w całych rozgrywkach skończyła 191 ataków. Blisko podium, bo na 6. miejscu, znalazła się Helena Horka. Czeska atakująca MKS-u zdobyła tym elementem 162 punkty. O połowę mniej zapisała ich na swoim koncie Tamara Kaliszuk, drugi filar ofensywy dąbrowianek.

Warto zwrócić uwagę na wysokie miejsce nadziei polskiej reprezentacji, Malwiny Smarzek, która atakiem zdobyła 69 punktów.

Pod uwagę zostało wziętych 100 najlepszych zawodniczek.  Najlepiej blokujące

Na trzecim miejscu tego rankingu uplasowała się Kamila Ganszczyk, która do liderki straciła zaledwie 6 bloków, a dodajmy, że Maja Poljak to już uznana gwiazda światowego formatu.

Następna siatkarka z polskiej drużyny znalazła się dopiero na 26. pozycji, jest to Stefana Veljković. Policzanka punktowała 15 razy. W pierwszej "50" są również Aleksandra Sikorska, Helena Horka i Agnieszka Bednarek-Kasza.

Najlepsze rozgrywające

Według statystyk najlepszą rozgrywającą zakończonej edycji Ligi Mistrzyń była Joanna Wołosz! Przy 179 rozegraniach jej skuteczność wyniosła 44,69 proc. W czołówce klasyfikacji znalazła się również siatkarka Taurona MKS-u, Kathleen Weiss (136 rozegrań, 41,18 proc. skuteczności). Obie zawodniczki mają powody do zadowolenia.

Dodajmy, że w tym zestawieniu na 15. miejscu znalazła się Polka, Katarzyna Skorupa, która odpowiada za grę Imoco Volley Conegliano - srebrnych medalistek rozgrywek.