Liga Europejska 2016: Estończycy zdeklasowali konkurencję

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe /  / Siatkówka
Materiały prasowe / / Siatkówka

Reprezentacja Estonii okazała się najlepsza w tegorocznych rozgrywkach Ligi Europejskiej, pokonując w finale w trzech setach Macedończyków.

W Lidze Europejskiej 2016 nie wystartowała kadra B reprezentacji Polski, która przed rokiem w rozgrywkach zajęła trzecie miejsce. Do Ligi Światowej awans uzyskali Słoweńcy, faworytami w tegorocznej edycji były więc drużyny z ostatniego turnieju finałowego, czyli Estonia i Macedonia.

Ostatecznie do Final Four obok wymienionych ekip awansowali Austriacy, a skład uzupełnili gospodarze - Bułgarzy. Ci w półfinale trafili na podopiecznych Gheorghe Cretu, którzy po emocjonującej batalii zwyciężyli po tie-breaku, zakończonym do 15. Mecz ten okazał się tak trudny fizycznie, że gospodarze w trzech setach przegrali w niedzielnym starciu i nie zdobyli medalu.

Ekipa z Macedonii również nie miała łatwej przeprawy w sobotę, jednak również po pięciu odsłonach pokonała przeciwników z Austrii. W meczu o złoto musiała jednak uznać wyższość Estończyków. Osamotniony w ataku Nikola Gjorgiew nie był w stanie przeciwstawić się świetnie dysponowanym rywalom. Zespół do złota poprowadzili znani z PlusLigi Robert Täht i Keith Pupart.

Półfinały:

Macedonia - Austria 3:2 (25:23, 23:25, 17:25, 25:19, 15:13) Estonia - Bułgaria 3:2 (25:18, 15:25, 25:19, 14:25, 17:15)