Liga Mistrzyń gr A: Wymęczone zwycięstwo Rabity Baku

Siatkarki Rabity Baku z Katarzyną Skowrońską-Dolatą i Katarzyną Skorupą w składzie, musiały się mocno napracować, aby pokonać Omiczkę Omsk. Mistrzynie Azerbejdżanu triumfowały dopiero po tiebreaku.

Siatkarki z Rabity Baku w obecnym sezonie Ligi Mistrzyń uznawane są za jednego z faworytów do końcowego triumfu. Inauguracja rozgrywek dla podopiecznych Angiolino Frigoniego nie była jednak zbyt udana. Mistrzynie Azerbejdżanu co prawda zwyciężyły w starciu z Omiczką Omsk, jednak uczyniły to dopiero po tie-breaku, co z pewnością nie do końca usatysfakcjonowało zespół, jak i sztab szkoleniowy.

W pierwszej partii gospodynie przez dłuższy czas kontrolowały sytuację prowadząc różnicą 3-4 punktów. Ambitne Rosjanki zdołały jednak doprowadzić do remisu 14:14. Natychmiastowa reprymenda Angiolino Frigoniego przyniosła jednak pożądany efekt. Gospodynie po drugiej przerwie technicznej bezsprzecznie dominowały na boisku triumfując 25:16.

Kolejne dwie odsłony przebiegały pod dyktando jednej z ekip. W drugim secie podrażnione porażką przyjezdne pozwoliły zdobyć rywalkom pierwszy punkt, jednak dalsza część partii przebiegała już pod dyktando brązowych medalistek rosyjskiej Superligi. Odwrotnie było w trzeciej, gdzie role się odwróciły. Omiczka prowadziła 1:0 i 2:1, jednak to było wszystko na co pozwoliły swoim przeciwniczkom siatkarki z Baku.

W czwartej partii prowadzenie przez dłuższy czas przechodziło to na jedną to na drugą stronę. Sytuacja ustabilizowała się dopiero w drugiej połowie seta. Od stanu 11:11 to zespół z Omska dyktował warunki gry. Co prawda gospodynie zdołały jeszcze na moment uzyskać jednopunktowa przewagę (20:19), jednak riposta "Kocic" z Omska walczące o pozostanie w grze była natychmiastowa i do wyłonienia zwycięzcy niezbędny okazał się tiebreak.

W nim, podobnie jak w czwartej odsłonie spotkania gra przez dłuższy czas była bardzo wyrównana. Rabita przewagę zyskała dopiero po zmianie stron. Od stanu 8:8 to zespół Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty i Katarzyny Skorupy zyskał przewagę, której nie oddał już do końca seta.

Rabita Baku - Omiczka Omsk 3:2 (25:16; 20:25; 25:19; 23:25; 15:13) Rabita:

Cruz, Krsmanović, Skorupa, Dolata-Skowrońska, Rourke, Cooper, Castillo (libero) oraz Tomkom, Banwarth Omiczka:

Juriewa, Carillo De La Paz, Szliachowaja, Fatiejewa, Babeszina, Mammadowa oraz Kuziakina (libero) oraz Orłowa, Kutiukowa

W drugim meczu grupy A Dresdner SC pokonał Beziers VB 3:1 (22:25, 25:22, 25:18, 25:21) Tabela grupy A: