Short track. Natalia Maliszewska 6. w ME na kilometr, 3000 metrów i w wieloboju

Natalia Maliszewska wygrała finał B na 1000 metrów podczas trzeciego, ostatniego dnia mistrzostw Europy Debreczyn 2020 w short tracku.

Piotr Ziemka
Natalia Maliszewska PAP / Paweł Skraba / Na zdjęciu: Natalia Maliszewska
W trzecim ćwierćfinale na 1000 metrów Natalia Maliszewska zajęła drugą lokatę, co dało jej awans do półfinału. W drugim wyścigu tej fazy rekordzistka Polski na tym dystansie minęła metę jako piąta. 24-letnia Polka wzięła udział w finale B, w którym po udanym ataku na ostatnim okrążeniu zwyciężyła. Triumf w tym wyścigu dał zawodniczce Juvenii Białystok szóstą pozycję w klasyfikacji końcowej na kilometr. Finał A wygrała Suzanne Schulting (1:33.353). Było to dla niej już trzecie złoto z mistrzostw Europy 2020 w Debreczynie. Dzień wcześniej triumfowała w sprincie i na 1500 metrów.

Na drugim stopniu podium stanęła inna Holenderka - Lara van Ruijven (1:33.464), a na trzecim - Arianna Fontana (1:33.596).

W wyścigu finałowym na 3000 metrów, Maliszewska wygrała dwie lotne premie i została sklasyfikowana ponownie na szóstej pozycji (5:59.348). W czołowej trójce znalazły się: Fontana (5:46.150), Jekaterina Jefremienkowa (5:46.451) i Martina Valcepina (5:46.618).

Zwyciężczynią wieloboju została Schulting (102 punkty). Druga była Fontana (68), trzecia Valcepina (34), a szósta Maliszewska (24). W mistrzostwach Europy 2019 wielobój również wygrała Schulting. Natomiast Maliszewska miała wówczas czwarty wynik.

Kolejny złoty medal Schulting zdobyła w sztafecie na 3000 metrów. Oprócz niej w zwycięskim holenderskim składzie znalazły się: van Ruijven, Rianne de Vries i Yara van Kerkhof. Na drugim stopniu podium stanęły Włoszki: Fontana, Valcepina, Cynthia Mascitto i Nicole Botter Gomez. Na trzeciej pozycji uplasowały się Rosjanki: Jefremienkowa, Ekaterina Konstantinowa, Emina Malagich i Sofia Proswirnowa.

W rywalizacji na 1000 metrów mężczyzn dublet ustrzelili - tak jak dzień wcześniej w sprincie  - bracia: Shaolin Sandor Liu i Shaoang Liu. Trzynasty był Rafał Anikiej. Trzy kilometry najszybciej przejechał Siemion Jelistratow. Najwięcej punktów do klasyfikacji generalnej wieloboju wywalczył wspomniany Shaoang Liu.

W sztafecie mężczyzn ze zwycięstwa pierwotnie cieszyli się gospodarze. Węgrów jednak zdyskwalifikowano i w tej sytuacji złote medale otrzymali Rosjanie.

W sezonie 2019/2020 odbędą się jeszcze zawody Pucharu Świata w Dreźnie (7, 8 i 9 lutego) i Dordrechcie (13, 14 i 15 lutego), a także mistrzostwa świata w Seulu (13, 14 i 15 marca).

Czy Suzanne Schulting wygra zawody Pucharu Świata w Dreźnie?