Rio 2016: Holenderki zmarnowały wielką szansę. Straciły przewagę i nie wykorzystały karnego po ostatnim gwizdku

W drugim meczu 3. kolejki grupy B turnieju piłkarek ręcznych Holandia zremisowała 32:32 z Koreą Południową, choć w pewnym momencie wygrywała już nawet 26:21.

Wiktor Gumiński
Materiały prasowe / ihf.info

Stawka tego pojedynku była dla obu ekip niebagatelna. Koreanki przystąpiły do niego po dwóch porażkach (25:30 z Rosją i 28:31 ze Szwecją). Holenderki miał na koncie już co prawda jedno zwycięstwo, ale odniesione nad outsiderem - Argentyną (26:18). W swoim inauguracyjnym spotkaniu podczas olimpijskiego turnieju uległy natomiast 14:18 Francji.

Od początkowych fragmentów widowiska dało się zauważyć, że zespoły prezentują bardzo wyrównany poziom. Szczypiornistki z Europy miały przed przerwą ogromne kłopoty z powstrzymaniem lewoskrzydłowej Choi Su-min. Regularnie zdobywane przez nią gole sprawiały, że przez większość pierwszej połowy to Korea Południowa posiadała minimalną inicjatywę. W ostatnich dziesięciu minutach reprezentantki Holandii wrzuciły jednak wyższy bieg i zeszły do szatni z minimalnym prowadzeniem.

Podopieczne Henka Groenera jeszcze mocniej przycisnęły rywalki po powrocie na boisko. Za sprawą kapitalnej postawy rozgrywającej Cornelii Nycke Groot i obrotowej Yvette Broch wyszły w 42. minucie na pięciobramkowe prowadzenie - 26:21. Ambitnie walczące Koreanki, na czele z liderką Gwon Han-ną, potrafiły jednak doprowadzić do remisu. Mimo to, już po końcowym gwizdku, rzut karny na wagę zwycięstwa wykonywała Lois Abbingh. Jej próba zakończyła się jednak niepowodzeniem, co oznaczało podział punktów.

W 4. kolejce Holandia zagra ze Szwecją, a Korea Południowa z Francją.

Holandia - Korea Południowa 32:32 (18:17)

Holandia: Wester (8/36 - 22%), Janković (0/2 - 0%) - Broch 7, Groot 7, Malestein 5, Polman 4/1, Abbingh 3/1, Goos 2, Snelder 2, van der Heijden 1, van Olphen 1, Dulfer, Luciano, Smeets
Karne: 2/3
Kary: 10 min.

Korea Płd.: Oh Yong-ran (9/37 - 24%), Park Mi-ra (1/5 - 20%) - Gwon Han-na 11, Choi Su-min 6, Ryu Eun-hee 4, Kim Jin-yi 3, Woo Sun-hee 3, Yoo Hyun-ji 3, Nam Yeong-sin 1, Yu So-jeong 1, Jung Yu-ra, Sim Hae-in, Lee Eun-bi, Song Hai-rim
Karne: 4/6
Kary: 6 min.

Kary: Holandia - 10 min. (Dufler, Goos, Malestein, van der Heijden, van Olphen - po 2 min.); Korea Płd. - 6 min. (Choi Su-min, Woo Sun-hee, Yoo Hyun-ji - po 2 min.) Sędziowie: Oscar Raluy/Angel Sabroso Martinez (Hiszpania)