Rajd Dakar: Stephane Peterhansel umacnia się na prowadzeniu. Jakub Przygoński coraz wyżej

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Marcin Kin / Wysoki stan rzeki zatrzymał kierowców na trasie rajdu

Trzynastokrotny zwycięzca Rajdu Dakar, Stephane Peterhansel triumfował na trasie piątego odcinka specjalnego, odnosząc swoje pierwsze etapowe zwycięstwo w tegorocznej edycji. W górę klasyfikacji generalnej pnie się Jakub Przygoński.

Zwycięzca dwóch ostatnich edycji Rajdu Dakar w rywalizacji samochodów, Stephane Peterhansel czekał aż do piątego etapu, by odnieść pierwszą wygraną w tegorocznej edycji imprezy na bezdrożach Ameryki Południowej.

Odcinek specjalny o długości 268 kilometrów "Mr. Dakar" pokonał w czasie 2 godzin i 50 minut, na mecie będąc 4 minuty szybszym do najbliższego rywala.

Pierwszą trójkę za liderem Peugeota uzupełnili w środę szybcy kierowcy Toyoty - Bernhard ten Brinke (+4:52) i Giniel de Villiers (+12:47). Dopiero czwarte miejsce zajął Carlos Sainz, który w wynikach generalnych awansował na drugą lokatę z potężną stratą ponad 30 minut do liderującego Peterhansela.

Swoje szanse na historyczną wygraną w Dakarze pogrzebał na piątym etapie Sebastien Loeb. Zwycięzca wtorkowego odcinka uległ wypadkowi na trasie z metą w Arequipa i nie był w stanie kontynuować rywalizacji z powodu poważnej kontuzji swojego pilota, Daniela Eleny.

Coraz wyżej w klasyfikacji jest Jakub Przygoński. Kierowca ORLEN Team pilotowany przez Toma Colsoula na piątym etapie uzyskał dziesiąty czas i awansował na 8. miejsce w wynikach generalnych rajdu po wyprzedzeniu Martina Prokopa i nieszczęściu Loeba. Siódmy Eugenio Amos, który w środę był wolniejszy od Przygońskiego, ma niecałe 15 minut przewagi nad 32-latkiem z Polski.