Rajd Dakar: Mistrz pokazał pazur. Zwycięstwo Comy na 5. etapie

Czterokrotny triumfator rajdu Dakar Marc Coma zwyciężył na 5. etapie południowoamerykańskiej imprezy. To pierwsze zwycięstwo Hiszpana w tegorocznej edycji.

Zaciętą walkę o zwycięstwo na 5. etapie z Copiapo do Antofagasta toczyła spora grupa kierowców. W pierwszej fazie ponad 450-kilometrowego etapu dominował lokalny faworyt Pablo Quintanilla. W połowie dystansu Chilijczyka na prowadzeniu zmienił inny zawodnik KTM-a Stefan Svitko. [ad=rectangle]

Słowak wytrzymał na prowadzeniu do siódmego punktu pomiarowego. Później tempo dyktował już Marc Coma, który wpadł na metę jako zwycięzca etapu. To pierwszy triumf Hiszpana w tegorocznej edycji.

Dzięki zwycięstwu Coma zmniejszył stratę w klasyfikacji generalnej do prowadzącego Joana Barredy do nieco ponad 10 minut. Lider rajdu w czwartek był drugi na mecie mimo fatalnego początku.

Na 28. pozycji etap ukończył Jakub Przygoński. Odległe 45. miejsce zajął Jakub Piątek.

Wyniki 5. etapu Copiapo - Antofagasta: 1. Coma (KTM) 4:38:16 2. Barreda (Honda) +2:16 3. Quintanilla (KTM) +2:40 4. Svitko (KTM) +3:54 5. Goncalves (Honda) +4:37 ... 28. Przygoński +42:47 45. Piątek +1:04:28

Klasyfikacja generalna: 1. Barreda 17:51:05 2. Coma +10:33 3. Goncalves +22:50 4. Quintanilla +31:06 5. Viladoms +36:26 ... 24. Przygoński +1:59:21 41. Piątek +3:55:44