Rajd Szwecji: Thierry Neuville liderem po piątku

Thierry Neuville utrzymał prowadzenie z porannej piątkowej pętli i jest liderem Rajdu Szwecji. Zacięta walka trwa na kolejnych lokatach.

Andrzej Prochota
Thierry Neuville Materiały prasowe / Red Bull Content Pool / Na zdjęciu: Thierry Neuville
Hayden Paddon najlepiej wykorzystał warunki na trasie Rajdu Szwecji po rozpoczęciu drugiej piątkowej pętli. Nowozelandczyk o 4,2 sekundy pokonał Craiga Breena i o 4,3 sekundy Esapekkę Lappiego. Dopiero 12. lokatę zajął Sebastien Ogier, lider klasyfikacji generalnej WRC. Francuz wyjechał na trasę jako pierwszy i musiał "czyścić" drogę po przejazdach kierowców, którzy rywalizują w krajowych mistrzostwach.

Kolejny OS padł łupem Breena. Kierowca Citroena zanotował także awans na czwarte miejsce w "generalce", bowiem Lappi wpadł w śnieżną zaspę i stracił kilka cennych sekund. Do Brenna po 2,9 sekundy stracili Andreas Mikkelsen i Hayden Paddon.

Na przedostatniej próbie dnia znów najlepszy był kierowca z Irlandii, który tym razem pokonał Thierry'ego Neuville'a (+2,2) i Madsa Ostberga (+5,6). Na trasie mogło dojść do tragedii, ale na szczęście nikomu nic się nie stało. Tanak przejechał bowiem kilka centymetrów od stojących na trasie kibiców. Ponownie daleko znalazł się Ogier, który tym razem był 22.

Ostatni piątkowy odcinek specjalny wygrał Paddon, który pokonał Neuville'a (2,9) i Mikkelsena (3,0). Jednak dzięki lepszej pozycji startowej, liderem klasyfikacji na koniec dnia jest Belg, który utrzymał prowadzenie z porannej pętli. Tuż za nim znajduje się z kolei Mikkelsen.

Na kolejnych lokatach jest również ciasno. Między trzecim, a piątym kierowcą jest tylko sekunda różnicy. Poza czołową "10" nadal jest Ogier. Francuz zajmuje jedenastą lokatę.